(Ne)příjemné zprávy z Equa a mBank

V prvních měsících roku 2015 se chystají důležité změny v obou bankách, které v Česku primárně používám, tedy mBank a Equa. Obě jsou banky tzv. “bez poplatku” a podle průzkumů ukusují velkým bankám stále více a více klientů.

Bohužel nic není zadarmo a tak i “bez poplatku” ve skutečnosti znamená splnit některé podmínky, které si banky kladou, aby se za účet opravdu nic neplatilo. U Equa to byl například součet příchozích plateb na účet nad 10 tisíc korun, u mBanky byl zase výběr z bankomatu bez poplatku jen po dosažení určité částky zaplacené kartou. Jak jsem ale zmínil v úvodu, některé z podmínek se mění. Pojďme se na to tedy podívat.

Equa bank

A začněme příjemnou zprávou. Od 1.2.2015 Equa ruší veškeré podmínky pro bezplatné vedení účtu. Takže jej může mít kdokoliv. Jsem u této banky už téměř dva roky a i když ji ze díky pobytu v zahraničí využívám jen občas, nemůžu na ni říct křivého slova. Většina změn, která se během tohoto období odehrála byla k lepšímu. Ostatně o svých zkušenostech jsem se zmínil v příspěvku Zkušenosti s Equa bank.

Na Equa mi snad vadí jen 2 věci. Úrok na spořicím účtu z původních 1.5% klesl na 1.0%, ale není se co divit, trend u ostatních bank je podobný a je daný ekonomickou situací. Se změnou podmínek ale přichází i se spořicím účtem HIT, na kterém bude úrok o něco vyšší. Uvidíme, jak to bude fungovat.

Druhá otravná věc je nutnost potvrzovat i převod mezi 2 svými účty pomocí SMS kódu. Vzhledem k tomu, že mám v telefonu prakticky pořád zahraniční SIM, znamená to pro mě pár minut navíc kvůli výměně SIM a nastartování telefonu. I přes tyto dva drobné nedostatky jsem s Equa velmi spokojen a zpráva o zrušení veškerých podmínek mě potěšila.

EDIT 28.8.2015 - Tak opět další změna k lepšímu u Equa bank. Už nějakou dobu není potřeba potvrzovací SMS pro převod mezi svými dvěma účty. Další bod k dobru pro tuto banku.

Pokud byste se rozhodli pro zřízení účtu u Equa, můžete využít mého doporučení, které vám i mně přinese 150 Kč.

Stačí jen kliknout na TENTO ODKAZ a v sekci “Kontaktní údaje” kliknout na “Promo kód” a zadat 725775656.

mBank

Dávno pryč jsou slavné časy mBank. Když jsem si před několika lety účet zřizoval, neexistovaly žádné podmínky, úrok na spořicím účtu byl 3.5% a internetové bankovnictví bylo rychlé a přehledné. Výsledek po pár letech? Spořicí účet má buď mizerný úrok, nebo spoustu podmínek okolo, kurz při platbě kartou v zahraničí je většinou jeden z nejhorších na českém trhu a internetové bankovnictví se změnilo na dětské omalovánky, ve kterých se zorientoval je docela oříšek. Opravdu, připomíná spíš nějakou facebookovou hru, než webové rozhraní bankovní instituce.

Ale zpátky ke změně podmínek, které se u mBank udály (resp. budou platné od 1.3.2015). To hlavní je, že klient vlastnící debetní kartu ji musí “aktivně používat”, tedy utratit měsíčně aspoň 500 Kč. Jinak se mu zaúčtuje měsíční poplatek 29Kč. Pokud má klient i kreditní kartu, platí tato podmínka pro ni a debetní kartu používat nemusí.

Ano, jsem jeden z tzv. “pasivních” klientů, tedy účet u mBank mám, ale moc ho nepoužívám. Právě proti takovým je toto opatření namířeno. A to jsem si před X lety říkal, jak je 150 Kč, nebo kolik to tenkrát bylo za vydání karty v České spořitelně moc. Teď to vypadá na 29 x 12, tedy 348 Kč. Naštěstí lze kartu přes internetové bankovnictví zrušit – přes nabídku Moje finance > Karty. Na to chystám, ale zjistil jsem, že to docela dost lidí netuší a můžou tak být nepříjemně překvapeni. Ono to z emailu, týkající se změny obchodních podmínek ani není moc patrné.

Další perličkou je třeba dotaz na zůstatek na účtu přes bankomat. Ten je nově za 9 Kč, ačkoliv za samostatný výběr se neplatí. Tedy za první 3, další výběr je za 35 Kč. No a už tak k mizernému kurzu při platbě kartou v zahraničí se přidává poplatek za “převalutování”, který se zvyšuje z 2 na 5 procent.

Osobně už nevidím moc důvodů, proč v mBank zůstávat. Kdysi jsem ji používal jako hlavní banku, postupem času ale změnila chování ke svým klientům natolik, že už ji používám jen pasivně. Díky nízkým úrokům už ani nemá cenu používat jejich spořicí účet. Je to škoda, ze začátku měli totiž krásně našlápnuto a rozčeřili vodu na českém bankovním trhu. Řekl bych ale, že neudrželi krok s dravou “bezpoplatkovou” konkurencí a tak je na čase říci: “Těšilo mě, sbohem”.

Mohlo by vás taky zajímat:
Zkušenosti s Equa bank

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>