Víza, letenky a vše ostatní, na co se zaměřit před cestou

Nový Zéland. Tato kouzelná země na druhé straně světa každoročně láká mnoho Čechů, kteří využijí možnosti získání Working Holiday víza a odcestují přes celou zeměkouli strávit rok cestováním, pracováním a poznáváním nádherné přírody. Vzhledem k velmi snadnému získání pracovního víza se roční kvóta 1500 lidí naplňuje rok od roku rychleji. Co je tedy nutné udělat, aby člověk mohl strávit rok v zemi Pána prstenů?

Víza

Získat vízum je stejně snadné, jako si objednat něco z internetu. Stačí se zaregistrovat na stránkách imigračního úřadu (www.immigration.govt.nz), počkat si na 1. března, kdy se otevírá nová kvóta pro přidělování víz a zažádat o něj. Oproti jiným národům, které mají k dispozici desítky, maximálně stovky míst jsme na tom velice dobře. Pro rok 2013 bylo otevřeno 1500 míst. Ale i tak byla kvóta začátkem dubna vyčerpaná, takže radím neotálet příliš dlouho.

Stránky jsou sice pouze v angličtině, ale kdo chce jet do anglicky mluvící země, základy by měl zvládat. Navíc v dnešní době různých online slovníků a překladačů by snad neměl být problém formulář vyplnit. Po vyplnění žádosti je nutné ještě zaplatit poplatek 165 NZD, čili necelých 2700 Kč. Po pár dnech pak přijde emailem potvrzení o udělení víza.

Letenky

Jak už jsem zmiňoval v minulém příspěvku, letenky jsme řešili přes Oldu Théra (www.novy-zeland.biz). Ačkoliv mi občas připadalo, že to dělá doma na koleně (a možná že fakt jo), specializuje se přímo na Zéland a je schopen najít letenky za opravdu nejnižší cenu. Navíc dokáže dobře poradit a podělit se o zkušenosti. Na zpáteční cestě navíc může zařídit stopover v nějaké destinaci.

Cena zpátečních letenek se pohybuje v rozmezí 25-28 tisíc za osobu. Za každý stopover se potom připlácí určitá částka. Nejčastější lety jsou s Korean Air z Prahy přes Soul přimo do Aucklandu. Jiní létají z Prahy do Frankfurtu, pak přes Taipei do Aucklandu. My letěli přes Amsterdam, Bangkok a Taipei. Cesta to byla opravdu dlouhá, přes 55 hodin a 29 hodin ve vzduchu, ale na cestě zpět právě využijeme stopover v Sydney a Bangkoku.

Jako další portály bych rozhodně zmínil SkyScanner (www.skyscanner.com), který jsem už v minulosti použil několikrát pro nalezení nejlevnější cesty a nebo portál CestujLevne.com (www.cestujlevne.com). Na jaře, když jsme ještě nevěděli, jak to všechno dopadne se školou a prací tam byla vynikající akce na zpáteční letenky z Barcelony do Aucklandu za 14 tisíc.

Pojištění

Rozhodně se vyplatí si před odletem zařídit cestovní pojištění. Jak se říká, náhoda je blbec. Opět můžu doporučit Oldu Théra. Zařídili jsme si přes něj pojištění u České pojišťovny, kterou sice v oblibě moc nemám, ale ceny měla nejlepší. Ona se nakonec dobrá pojišťovna pozná, až se opravdu něco stane. Na celý rok vyšlo pojištění “za prací” na cca 6 tisíc na osobu. Ostatní pojišťovny nabízely na svých stránkách ceny okolo 12 tisíc na osobu. Někteří cestovatelé volí novozélandské pojištění Orbit protect. To se ale nevztahuje třeba na zuby a rozhodně neplatí mimo území Zélandu.

Ze zdravotního pojištění se lze odhlásit, pokud člověk vycestuje na déle než půl roku. Při dřívějším návratu by se muselo za každý celý měsíc pojištění doplácet. Při ročním pobytu a ceně zdravotního pojištění cca 1100 Kč na měsíc tak vlastně namísto zdravotního přes 13 tisíc zaplatíme jen šest.

Sociální pojištění netřeba řešit. Až mě to trochu zarazilo, že nikde nemusím nic nahlásit, nebo se někam zapsat. Prostě se jen neodpracovaná doba nezapočítá do důchodu.

Daně

Vzhledem k tomu, že jsem za rok 2013 měl zdanitelné příjmy, je nutné počátkem roku 2014 podat daňové přiznání. Naštěstí je možné někoho zplnomocnit (rodiče, kamaráda), aby to vyplnil a podal. Plná moc podle informací z finančního úřadu nemusí být úředně ověřená. Kromě toho je potřeba ještě napsat čestné prohlášení, že v době pobytu v zahraničí člověk nepobíral žádné zdanitelné příjmy.

Pošta

Na poště lze vyřídit průkaz příjemce, který opravňuje uvedené osoby přebírat doručenou poštu. Stačí vyplnit jeden krátký formulář a za poplatek 61 Kč vám průkaz vystaví. Jediný případ, kdy toto nefunguje jsou zásilky “výhradně do rukou adresáta”.

Odpady

Vzhledem k pobytu v zahraničí je možné se odhlásit z místního poplatku za odpady. Jelikož nemám sepsanou žádnou pracovní smlouvu, na úřadě jsem odevzdal kopii cestovního pojištění a při návratu doložím letenky, které mám díky online check-inu v emailu.

Dokumenty

Samozřejmostí je zkontrolovat pas. Největší nepříjemností je právě, když si člověk zažádá o vízum a pak zjistí, že mu pas za pár měsíců vyprší. Nám se to naštěstí nestalo.

Nejsnadnějším způsobem dopravy po Zélandu je použití auta. Ať už si ho člověk pronajme, nebo si na celý rok koupí campervan, je potřeba si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Jak už to tak v Česku bývá, jediná možnost, kde lze vyřídit je na odboru dopravy svého domovského městského úřadu. Tam pak stačí přinést fotku, vyplnit formulář, sdělit do jaké země je průkaz potřeba a úřednice už vše zařídí. Zde se využívá ženevský vzor platný na jeden rok. Po roce by bylo nutné udělat místní zkoušky.

Od všech důležitých dokumentů jsme si udělali kopie a raději je i naskenovali a nechali přístupné na emailu. Krom kopie pasu a řidičáku ještě navíc diplomy z univerzity, různé certifikáty a osvědčení (jen ta anglická).

Balení

Nový Zéland je civilizovaná země a spoustu věcí je lepší raději koupit až na místě, než se s nimi vláčet letadlem. Především kempingové vybavení nemá cenu tahat. Buď už člověk koupí vybavený campervan, nebo si jej koupí v místním obchodě Warehouse za ucházející ceny. Kromě oblečení jsme s sebou táhly snad jen pořádné trekové boty, české léky, kontaktní čočky a nějaké drobnosti. Hlavní je nezapomenout všechny potřebné dokumenty, ale i ty by se v nejhorším případě daly poslat poštou.

Ubytování a auto

Plány většiny cestovatelů jsou stejné. Po příjezdu do Aucklandu tu pár dní pobýt, vyřídit potřebné záležitosti, vyhlédnout si nějaké auto či dodávku a poté vyrazit na cesty. Auckland pro mnohé opravdu první zastávkou a je na nápor dobře turistů připraven. Ve městě je nespočet hostelů. Jejih ceny se pohybují kolem 25$ za noc ve společném pokoji. Auto lidé shání buď přes portál trademe (www.trademe.co.nz), nástěnky v hostelech či obchodech, nebo na některé z aucklandských aukcí. My měli to štěstí, že jsme dostali kontakt na Čecha Mirka, který na Zélandu žije již několik let a hodně usnadňuje první dny v nové zemi, protože nabízí jak ubytování, tak prodej auta, které sám spravuje.

EDIT: Kontakt na Mirka s více informacemi najdete na www.nzebikes.co.nz/wp/auta

Přidat komentář

44 Komentáře.

 1. ahoj, mohla bych tě poprosit o kontakt na Mirka? 23.ledna 2014 letíme do Aucklandu, tak by se nám kontakt na někoho takového moc hodil. Díky moc a ať se daří :)

 2. ahoj promiň vůbec jsem si toho nevšimla :) p.anicka@seznam.cz je můj mail. Děkuju předem za kontakt

 3. Ahoj, díky za výborný psaní, plný odpovědí na jednoduchý otázky jak to tam chodí. Prosím taky o kontakt na Mirka. Letíme ve dvou s kámošem v květnu a auto je naším bodem číslo jedna. Dík. Kuba

 4. Ahoj, taky poprosím o kontakt na toho hodného pána. Díky :razz:

 5. Ahoj, jako předešlí tazatalé i já prosím o kontakt na Mirka. Díky za něj, i za přínosné články…

 6. dalsi adept na kontakt dekujiiii :) mieka@seznam.cz

 7. taky by se mi hodil kontakt revil@seznam.cz jinak by se mi hodily jakékoliv informace navic :) takže si tady hodim svuj fb Petr Skorpion

 8. Ahoj, také prosím o kontakt :) E_R_I_K_A@centrum.cz

 9. Ahojky,

  můžeme poprosit o kontakt na Mirka ? Děkujeme :-)

 10. Ahoj, chválím článek a děkuju za stručný a užitečný info :) Poprosila bych taky o kontakt na Mirka, letíme s přítelem na podzim a budeme chtít hned řešit nějaký auto. Díky a měj se :)

 11. Ahoj, mohl bys mi také pls poslat kontakt na Mirka?. Díky. ondrej.dluhos@seznam.cz
  @Terka: Taky letíme s přítelkyní na podzim, nechcete se domluvit na společný trip?

  • Ahoj Ondro, určitě bysme rádi někoho do party :) ale zatím nevíme, jestli poletíme v září nebo v listopadu, nějak se to komplikuje a nakonec pojedem možná až po Vánocích.

 12. Ahoj, přidávám se s prosbou o kontakt na Mirka. Můj mail je vlada.solin@seznam.cz
  Mnohokrát děkuji! :-)

 13. Michala

  Ahoj, můžu také poprosit o kontakt na Mirka? Michala.dankova@seznam.cz

 14. Prosím oo kontakt, může se hodit díky

 15. Ahoj, prosim take kontakt na Mirka :-) diky
  thomas dot hoodger at gmail dot com

 16. Ahoj, taky bych požádal o kontakt na Mirka. Díky :wink:

 17. ahoj mohla bych také poprosit kontakt na Mirka? dik

 18. veronika

  Brej večír,
  pokud to ještě není otravné a má Mirek ještě náladu a čas na otravné cestovatele, tak prosím o zaslání kontaktu na email v.sedova@seznam.cz
  děkuji moc.
  v.

 19. Ahoj,

  také mám zájem o kontakt na Mirka (vasicekm@seznam.cz), jinak děkuji za velmi přínosné informace.

 20. Ahoj mohla bych požádat o konntakt na Mirka? Odletame za měsíc. Diky moc vsveronikasedlackova@gmail.com

 21. Zdravím,perfektní blog,dobré info,pěkně sepsané.
  Kdyžtak bych také poprosil o kontakt na Mirka,pokud jej už máte ověřeného,děkuji MBures@seznam.cz

 22. Ahoj, dneska jsem narazila na váš blog a úplná pecka! :) Vyrážíme za 5 dní, stejně zdlouhavou cestou s China Airlines a pokud bych mohla poprosit, taky bych ráda kontakt na pána v Aucklandu :) Výborně napsaný blog, přesně ty informace, který se člověku na mém místě hodí, palec hore! ;)

 23. Všechny, kteří žádali o kontakt, jsem obepsal. ;)

 24. Ahoj, mohu poprosit o kontakt na Mirka? Pak ještě zda máš nějaké zkušenosti s tím, jak a kde se dá zařídit vízum a prodloužit pobyt, když už na NZ jsi? Předem moc děkuji za tvůj čas. Můj kontakt je lurejzkova@seznam.cz. Díky

 25. Ahoj, taky prosím kontakt na Mirka. Kontakt freitdav [at) gmail (dot] com. Moc díky

 26. Ahojda, moc děkuji za super stránky s informacemi k nezaplacení. :wink: Také bych jako většina poprosila o kontakt na hodného pána Mirka :-) Email: petobalova@gmail.com. Moc děkuji :smile:

 27. Mohla bych také poprosit o kontakt na Mirka, pokud nema už nás cestovatelů dost?:) Díky, Lucie
  Klapakova.lucie@seznam.cz

 28. Ahoj, chci se zeptat, k prekladu sveho diplomu do anglictiny, potrebuji overit obycejnym notarem nebo je k tomu urcen nejaky specialni ? Predem dekuji.

 29. Ahoj, muzu poprosit taky kontakt na Mirka ? danraska88@gmail.com

 30. Ahoj, předem bych rád poděkoval za úvod do problematiky, který jste tu tak pracně rozepsali. :wink:

  Mohl bych také poprosit o kontakt na “Mirka”?
  klucinec.j@gmail.com

  Ještě jednou díky. J.

 31. Ahojky, mohu poprosit kontakt na Mirka? :wink:

  Dekuji moc, Nikol.
  niicole.89@seznam.cz

 32. Ahoj, nevíte někdo nějaké možnosti, jak získat pracovní povolení na NZ, když nám bohužel WHS víza nevyšla? Případné rady prosím do mailu bajulicek@seznam.cz. Moc Vám předem děkuji.

 33. Ahoj, poslal bys mi prosím také kontakt na Míru? Díky

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>