Život na Novém Zélandu není zadarmo

A nemám na mysli jen finanční stránku věci. Abych se přiznal, tento článek píši trochu v afektu. Udivuje mě totiž, kolik lidí, kteří se chystají na Zéland, nebo už tu jsou, se ptá na naprosto základní věci. Zrovna dnes jsem na facebooku na jeden takový hloupý příspěvek reagoval. Už je smazaný :)

Vždycky jsem si myslel, že když někam jedu, měl bych o dané destinaci dozvědět co nejvíce. Zvlášť, když je to cesta na rok na druhý konec světa. Řekl bych, že jsem většinou velmi dobře připravený a skoro jsem měl pocit, že zrovna na Zéland jsem tu přípravu kvůli pracovnímu vytížení hodně podcenil. Ale když vidím ty dotazy na různých fórech, nestačím se divit. Zdá se, že lidi neinvestovali ani minimum svého času na to, aby si zjistili základní informace.

Ještě víc mě zaráží fakt, že si spousta lidí myslí, že je tu každý čeká s otevřenou náručí. Spousta snílků si myslí, že přijede z Česka, za 1500 dolarů (asi 24 tisíc korun) koupí auto, přijede někam na sad a ihned dostane práci. Tak na to zapomeňte! Jsou sice výjimky, dokonce jsou i tací, kteří na fórech prudí, že by za minimální mzdu nedělali (13,75 NZD) a žádnou práci pod 25 NZD by nevzali. Ale dnes a denně čtu na internetu dotazy na práci, vzlykání nad tím, jak docházejí peníze a práce není apod.

Při vstupu do země by měl člověk prokázat dostatečnou hotovost na účtu. Ačkoliv jsem neslyšel, ani nečetl, že by to u někoho opravdu kontrolovali, je dobré na to nespoléhat a požadovaný obnos cca 4200 NZD na účtu mít. Spousta lidí to řeší tak, že si nechá přeposlat peníze, vytiskne výpis z účtu a peníze zase vrátí. Ale jet sem bez dostatečné finanční rezervy je hodně riskantní počin. Ani se nedivím, že se poslední dobou kontroly na letišti zpřísnily.

Než jsme vyrazili na cestu my, pročítal jsem hodně blogů a článků. Hodně se mi zalíbil blog jaknazeland.webnode.cz, kde autor docela podrobně popisuje třeba i kolik a za co utratili. To mi třeba na ostatních stránkách chybí, protože při plánování cesty beru v úvahu i finanční stránku věci. Zrovna na výše uvedeném webu psal autor, že jejich celková útrata za rok na Zélandu za 2 lidi činila 17500 NZD. Jde krásně vidět, jak za těch pár let šly ceny nahoru. Ačkoliv nijak nerozhazujeme, tak naše průměrné výdaje za 50 dní na Zélandu bez auta vycházejí na 66 dolarů za den. Čili asi 24 tisíc dolarů za rok. Další tisíce dolarů padnou na auto (koupě, registrace, opravy, benzín asi 20 centů na kilometr, atd.).

Jak jsem zmínil už na začátku. Přijet s představou, že člověk koupí auto za 1500 je naivní. Ano jsou takoví, co měli štěstí a auto se jim nepodělalo. Ale je spousta takových, kteří dojeli 200km za Auckland a auto umřelo. Navíc dodávky se pohybují cenově výše, zhruba kolem 3-4 tisíc NZD. Pokud tedy nechcete nějakou herku od Arabáčů. Stejně tak potraviny jsou přibližně 1,5-2x dražší jak v Česku. Extrémně drahá je zelenina a ovoce. Věřím, že se najde spousta lidí, co je schopna rok žít na špagetách s kečupem. Ale je to opravdu to, po čem potencionální cestovatelé touží?

Jaké ponaučení by si z předchozích řádků měli vzít ti, kteří se na Zéland teprve chystají? Nastudujte si na internetu maximum informací. Pokud neumíte anglicky, o této nádherné zemi pojednává i spousta českých stránek, které jsem zmínil už v jednom z předchozích příspěvků . Připravte se na to, že vám práce do klína sama nespadne, budete muset volat desítkám anglicky mluvících lidí, rozesílat desítky mailů, kdy na většinu z nich stejně nikdo neodpoví, jezdit po různých místech a ptát se, sledovat lokální stránky a fóra. To vše stojí obrovské množství času a úsilí. A během této doby pořád utrácíte peníze a nemáte příjem.

Ale když se vám to konečně podaří a práci najdete, můžete si vydělat dost na utrácení na Zélandu, nebo i třeba přivezení domů. Takže vytrvejte! Jak název příspěvku zmiňuje – život tady není zadarmo. A pokud si na to netroufáte, přenechte raději místo na vízum někomu, kdo na to má koule!

Mohlo by vás taky zajímat:
Přehled ročních nákladů
Daň z příjmů na Novém Zélandu
Hledání práce
Mezinárodní výměna peněz přes NZForex

Přidat komentář

8 Komentáře.

 1. Velmi užitečné info, a naprosto souhlasím, je potřeba dopředu zjistit maximum, webnode web naprosto parádní.

 2. VáclavVenca

  a naprosto nesouhlasím. Není potřeba moc věcí zjišťovat, člověk si akorát přečte zkušenosti a názory jiných lidí, ale to může být kolikrát na škodu… člověk se pak pohybuje ve stopách kde už někdo šel a v bariérách myšlení – tohle nejde, tohle jde, tam bude práce, jinde ne. My si koupili letenku, pro jistotu zpáteční, kdyby to nevyšlo a bylo nejhůř. Kamarád nám jen řekl, jeďte, bude to nádherné a nějak se protlučete, nebojte se. Tak jsme jeli, věci řešili na místě, bez virtuální reality před kterou jsme utekli a bylo to prostě skvělé… Jednoduché to nebylo, ale když je to jednoduché, tak je to trochu nuda, vyhýbali jsme se profláknutým místům na práci a tak se nám podařilo nepotkat čecha, moraváka ani slezana 4 měsíce a zažili jsme nádhernou dobu. Vše díky tomu, že jsme se nenechávali moc ovlivnit “radami a návody” jak správně na to. Takhle se totiž spíš něco člověk naučí.
  Moje oblíbené přísloví “je lepší si to posrat podle svého…”

 3. Nemyslím si ze je nutné přijet na Zéland s plnou hlavou rad od všech chytráků co tu byli. Jak spravne píše Venca potom jste akorát omezeni bariérami myšleni. A já nemůžu než souhlasit. Ano zjistit si základní informace o zélandu a životu zde je pro každého cestovatele samozřejmost, ale k tomu stačí dobrý průvodce. Další info např. Ohledně práce už se dá hledat až po příjezdu. To co se tu píše je velmi jednostranný pohled na věc. Ceny aut se odvíjí podle toho kdy a kde si auto chcete koupit. V sezóně jsou ceny o dost vyšší než mimo sezónu a na jižním ostrově jsou ceny obecne o něco nižší než na severu. S práci je to podobné. Zase závisí kdy, kde a jakou práci sháníte. Např zmiňovaná práce v sadu se dá v období sběru daného ovoce sehnat velmi lehce. Pokud si člověk pohlídá začátek sklizně nebude mít o práci nouzi. Pokud jde o jiné druhý práce tak Je pravda že člověk musí hledat na internetu různé inzeráty, posílat emaily a obvolavat zaměstnavatele, ale to je snad normální stav věci jako kdekoli jinde na světě. Ceny potravin a ostatního spotřebního zboží jsou tu však opravdu vysoké a někdy má člověk chuť se v obchodě rozplakal. (A z cen cigaret a tabáku už je někdy chuť i na pořádný řev). Obecně v zato se dá na Zélandu spokojene žít, ale rozhodně to není žádný zlatý důl. Pokud nejste úplní trotlové tak stačí nebát se a nehledat problémy tam kde nejsou. Všechno je jen takové jaké si to sám udeláš.

 4. Ahoj všem,můj bratr by rád odcestoval na NZ a nějakou dobu tam žil. Pročetla jsem už zpoustu stránek a informací. Zjistila jsem, kdy je nejlepší odcestovat, právě když se člověk chce zapojit do sběru ovoce atd. Ale stále nemohu najít odpověď na jednu otázku. Bratrovi je už 39 let a není tedy možné, aby získal working holiday vízum, o kterém se píše snad všude. Nikde se však nemohu dočíst, jak si vyřídit vízum až na místě.Myslím si totiž, že v případě, že jste již přesáhli věk 35let, je nejlepší variantou odcestovat bez víza s tím, že si zakoupíte zpáteční letenku jen ne měsíc a pak si vše zařídit na úřadech NZ a pobyt si prodloužit. Prosím o názor někoho z vás, nebo informace kde a jak se dá tedy vízum přímo na NZ zařídit, pokud s tím někdo máte zkušenosti… díky

  • Ahoj Lucko,
   WHV je opravdu omezeno do 35 let. Co se týče klasických pracovních víz, tak kromě vyjímek (právě WHV, parnership, čerstvý absolvent NZ studia) je nutné při žádosti už mít nabídku práce. A v tom je zakopaný pes. Málokterý zaměstnavatel dá práci někomu, kdo nemá vízum a bude na něho čekat. Ale není to nemožné. Jen to chce mnohem víc úsilí a dobrou konstelaci hvězd. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud máš všechny podklady připravené, tak se dá vízum získat za týden od podání žádosti. Tu zpáteční letenku bych dal určitě na později než měsíc. Myslím, že turistické vízum je na 3 měsíce.
   Kromě klasických víz je tu ještě jedna varianta a to je SSE work viza. Ale tohle je limitované jen na 6 měsíců a počet volných míst je omezen.
   Víc se dočteš na stránkách imigračního: http://www.immigration.govt.nz

 5. Ahoj,

  odpověděl jsem na Tvůj komentář k rozpočtu na svém blogu a tady bych snad jen podotknul, že je to na celém světě podobné. Dá se žít za levno i za draho.

  Záleží na Tvém životním stylu a návycích. Já jako student cestoval skoro zadarmo. Teď si užívám to, že mám víc peněz, ale pořád přesně vím, co si mohu dovolit.

  Je to spousta rozhodnutí: auto, práce, ubytování, jídlo, zábava.

  Mně nevadí vařit, základ je najít potraviny, které jsou místně levné, třeba i levnější než doma. Třeba občas jehněčí kýta v Pak-n-Save ;-) Rozhodně ne špagety a kečup.

  Ubytování lze řešit podle toho, co děláš. Nejlevnější jsou hory. Tam taky nejsou civilizační lákadla…

  Dokážu si spočítat, že auto je luxus. Samozřejmě, že je potřeba, pokud musíš pracovat někde na venkově.

  Nastudovat si věci předem je určitě potřeba, pokud nemáš neomezený rozpočet a jedeš na dlouho. Aby ses nedostal do prekérní situace. Ale chce to kriticky myslet.

  Nám na cestách hodně pomáhá finanční deník a stanovení si přibližné hranice, přes kterou nechceme jít.

 6. Zdravím a moc děkuji za informace k nezaplacení :wink: Taky chci poprosit o zaslání kontaktu na pana Mika, email: petobalova@gmail.com. Moc děkuji. Přeji fajn den :wink:

 7. Zdravím, už není třeba, děkuji ;-)

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>