Aby disk šlapal na PC i Macu

Dnes jsem narazil na problém, kdy jsem potřeboval, aby mi nový externí disk fungoval správně na PC pod Windows i na Macu od Applu. Jak jsem bohužel zjistil, Mac si nedokáže poradit s nejrozšířenějším souborovým systémem NTFS. Data tedy přečte, ale na disk se pod Mac OS nedá zapisovat. Jak tedy na to?

Disk byl z výroby naformátovaný na systému FAT32, s kterým si poradí jak Windows, tak Mac. Bohužel tento systém je už dávno překonaný a má několik nedokonalostí. Jeho největší slabinou je omezení velikosti jednoho souboru na maximálně 4GB. Stačí tedy nějaký zajímavý film ve Full HD, který tuto velikost hravě překročí a už ho na disk prostě nezapíšete. Rozhodl jsem se tedy naformátovat disk na NTFS, ale jak jsem posléze zjistil, Mac jej prostě nemá rád. V úvodu už jsem zmínil, že na něj nedokáže nic zapsat.

Na internetu je k dispozici několik placených nástrojů, které si s tím dokáží poradit, ale utratit polovinu ceny disku za software, jen abych na něj mohl na Macu zapisovat? Zpravidla existuje i bezplatná cesta. Hledání na internetových fórech mě dovedlo k nástroji NTFS-3G. Bohužel po instalaci nezbytného doplňku MacFUSE a následně NTFS-3G se při připojení disku objevila chyba. Z dalších webových diskuzí jsem zjistil, že nejsem jediný a tohle se “bohužel” stává.

Zkusil jsem tedy druhou variantu, naformátovat disk na jeden z Mac souborových systémů a najít utilitu pod Windows. Je sice hezké, že existuje nástroj HFS Explorer, který takový disk zpřístupní pod Windows, ale opět se jedná jen o čtení. Takže jsem byl zase na začátku. Přeci musí existovat nějaká jednoduchá cesta, jak toto rozjet. Určitě nejsem ani první ani poslední, kdo potřebuje disk používat v obou systémech. A pak jsem na to konečně natrefil!

Řešení je velice jednoduché! Disk stačí zformátovat na systém exFAT. Tento nový souborový systém podporují obě prostředí a jedinou nevýhodou je, že s ním můžou mít problémy některé starší systémy, jako například Windows XP Service pack 2. Pokud už na disku nějaká data jsou, rozhodně doporučuji raději je dočasně přesunout jinam a disk zformátovat, než laborovat z neznámými nástroji při nejistém výsledku.

Jak tedy disk zformátovat přímo ve Windows?

  1. Připojte disk a otevřete si z plochy ikonu Počítače.
  2. Pravým tlačítkem klikněte na disk a zvolte “Formátovat…”.
  3. V novém okně zadejte systém exFat a spusťte formátování.exFAT

Po dokončení je možné disk používat jak ve Windows, tak Macu.

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>