Cesta do Ameriky: New York

New YorkNew York byl mou první zastávkou na cestě po USA. Když už na východní pobřeží, tak kam jinam. Tohle město je se svými 8,2 miliony obyvatel největším městem Spojených států, o parník před Los Angeles. A kromě mnoha turistických atrakcí a památek je NY taky významným centrem finančnictví, médií, politiky, vzdělávání a jiných odvětví.

Na letiště JFK, kterým ročně projde skoro 50 milionů cestujících, jsem dorazil těsně před půlnocí. Nejjednodušší cestou, jak se dostat do centra v tuto noční hodinu, je použít NYC Airporter za 16 dolarů. Jeho druhá (a zároveň konečná zastávka) je Port Authority, jen jeden blok od Times Square. Kdo si v noci věří, může použít vlak za 5$ do stanice Jamaica a potom sjet metrem do centra. Na Port Authority mě potom vyzvedl můj hostitel Gary a zavezl mě k sobě, kde jsem potkal další 3 couchsurfery.

Pondělí 6.5.2013

Statue of LibertyRáno jsem si koupil za 31$ týdenní kartu na MHD a vyrazil na jižní část Manhattanu. Z terminálu Whitehall jezdí trajekty na Staten Island a zpět zdarma. Pohled na Sochu svobody je stejně pěkný, jako z placených lodí. Navíc socha se zrovna opravovala, takže případná zastávka na ostrově by mi toho moc nenabídla. Po cestě zpět jsem se vydal přes Battery park až na Broadway. Člověk zde narazí na klasické cíle turistů, jako je Charging Bull (býk na Wall street), kostel sv. Trojice, nebo kaple sv. Pavla. Tam je možné zhlédnout dochované věci z 11.září – vzkazy těm, co se nikdy nevrátili, uniformy hasičů apod. Byl to mrazivý pocit. U 9/11 Memorial (Ground Zero) bylo příliš mnoho lidí, tak jsem si večer přes internet zarezervoval vstupenku na další den. Vstup je zdarma, ale při rezervaci přes internet se platí administrativní poplatek 2$. Po Brodway se dá dojít přes City Hall park až do Chinatownu a Little Italy, kde proslulá Mulbery street nabízí nespočet kaváren a restaurací k posezení.

Severní pohled z Empire State BuildingPrvní den se nakonec vyčasilo a tak jsem toho stihl opravdu hodně. Posezení na Union Square, zastávka u Flatiron building (typická “Žehlička”) na Páté avenue a nakonec i 86. patro Empire State Building, která byla po útoku na WTC zase nějakou dobu nejvyšší budovou v New Yorku. Vstupné stojí 25$ a ten pohled opravdu stojí za to, byť spousta lidí říká, že vyhlídka z Rockefellerova centra je ještě lepší. Za dalších 17$ se dá vyjet až do 102. patra, ale řekl bych, že ten pohled se o moc lišit nebude. Naštěstí dole nebyla skoro žádná fronta, takže jsem se za cca půl hodiny dostal přes všechny bezpečnostní kontroly a čekání na výtahy až nahoru.

Úterý 7.5.2013

Ráno jsem využil toho, že jel Gary na motorce do práce a svezl se s ním na jižní část Manhattanu. Odtud jsem se vydal na Brooklynský most, který se svou délkou 1825 metrů nabízí opravdu pěknou procházku s nádherným výhledem, především za krásného počasí, které mi opět přálo. Na druhé straně v části DUMBO je park, odkud se pořizují ty nejčastější fotky mostu s Manhattanskými mrakodrapy v pozadí. Stejně tak lze obdivovat konstruktérský um při pohledu na Manhattanský most, který je stejně kolosální, jako jeho slavnější kolega.

Brooklyn bridge

Čas kvapil a tak jsem se vydal pěšky na cestu zpět ke Ground Zero. Dnes tu ale bylo mnohem méně lidí a tak by se dala fronta na lístek klidně vystát. Při pročítání brožur mě opět trošku mrazilo a dozvěděl jsem se, že na památnících je i dalších 6 jmen lidí, kteří zemřeli při bombovém útoku v roce 1993. Tenkrát tu explodoval náklaďák s 680kg výbušnin. Ale i útoky z 11. září jsou zde pořád dost citlivé téma, přestože už v blízkosti vyrostla nová věž Světového obchodního centra označovaná jako Tower 1. Pár dnů před mou cestou dělníci osadili vrchol anténou a věž se tak se svou výškou 1776 stop odvolává na datum Deklarace nezávislosti, zároveň se stala nejvyšší budovou západní polokoule.

Graffiti u High LinePotom jsem se přesunul na 13. ulici, kde začíná populární High line. Původní nadzemka, využívaná od 30. let pro transport zboží mezi továrnami a skladišti v této části Manhattanu, začala v 60. letech díky rozvoji silniční dopravy upadat v zapomnění. Díky sdružení Friends of the High line se ale některé části podařilo zachovat a po vzoru pařížské Promenade plantée přebudovat na městský park. Nakonec jsem se ještě stihl projet lanovkou na Roosveltův ostrov a zpátky, ale tam mě to moc nenadchlo. Každopádně na lanovku platí jízdenka na MHD.

Středa 8.5.2013

Středeční ráno mě přivítalo nevlídným počasím. Když konečně přestalo pršet, vydal jsem se do zoo v Bronxu. Zdejší zahrada je vyhlášená a ve středu má dobrovolné vstupné. Zastihl mě tam ale silný liják, který trval docela dlouho a celý zážitek mi hodně pokazil. Když se počasí konečně uklidnilo, využil jsem vysoušeče na WC a promočené věci a boty aspoň trošku vysušil. Ve 3 odpoledne jsem ještě chytl krmení tuleňů, což byl super zážitek. Za každou rybu předvedli nějaké zajímavé číslo.

Po cestě zpět jsem navštívil Grand Central Terminal, toto nádraží je svými 44 nástupišti na dvou úrovních považováno za největší na světe. Nakonec jsem se ještě zastavil na Times Square a chvíli pozoroval ruch velkoměsta.

Čtvrtek 9.5.2013

Strawberry fieldsČtvrteční ráno bylo opět deštivé. Naštěstí se před polednem vyčasilo a já mohl vyrazit vstříc dalším zážitkům. Využil jsem toho, že Gary bydlí jen blok od Central parku a trochu si to tam prošel směrem na jih. Na 72. ulici je známý apartmánový dům Dakota, před kterým byl 8.12.1980 zastřelen John Lennon. Hned naproti přes ulici v Central parku je jeho památník nazvaný Strawberry fields.

Další cesta směřovala do Queensu do parku Flushing meadows, čtvrtého největšího parku v New Yorku. Ač se to na mapě nezdá, Central parku patří dle rozlohy až páté místo. V parku se nachází obrovská ocelová konstrukce zeměkoule, která zde byla postavena u příležitosti světového veletrhu v letech 1964/65. Její průměr je 36,5 metru a váží skoro 320 tun.

Flushing MeadowsVe Flushing Meadows se taky nachází tenisové centru Billie Jean Kingové, kde se každoročně koná US Open. Zdejší stadion Arthur Ashe je největší tenisový stadion na světě a v roce 2006 zde bylo poprvé při US Open představeno jestřábí oko. Kurt bohužel není přístupný veřejnosti, tak jsem si alespoň prohlédl zdejší zeď slávy, kde nechyběla jména Ivana Lendla a Martiny Navrátilové včetně výčtu všech titulů z US Open.

Po cestě zpět jsem se ještě zastavil u Rockefellerova centra, kde se odehrávala závěrečná scéna filmu Sám doma 2. Taky jsem to střihl zpátky Central parkem od hotelu Plaza, kde Kevin bydlel a místy, kde se natáčely scény s bezdomovkyní, co krmila holuby.

Pátek 10.5.2013

Na rozdíl od předchozích dvou dnů jsem se v pátek probudil do krásného modrého rána. Vyrazil jsem zase do Central parku a užíval si poslední den ruchu velkoměsta. I v parku se totiž pořád něco děje – desítky lidí joggují, jezdí na kole, chůvy sem chodí se skupinkami dětí a tak. Sluníčko opravdu pěkně hřálo a tak jsem se rozvalil na trávu a trošku se opaloval. Spousta lidí si to neuvědomuje, ale New York je v podobné úrovni jako Řím a tak nebylo těžké se spálit – to se mi ale stalo jen první dva dny :)

Na pozdní oběd jsem Garyho pozval do české hospody. Vytáhli jsme motorku a vydali se přes Harlem do Queensu. Jeden podnik jsme si vyhlídli na internetu, ale až tam jsme zjistili, že už je z něj irský bar. Naštěstí u baru seděl nějaký Slovák, co nás odkázal na hospodu Koliba o pár bloků dále. Tu jsme po menších patáliích s navigací našli. Z menu jsme vybrali svíčkovou, která sklidila úspěch u obou. Gary si pak jako dezert dal ještě štrůdl a konstatoval, že česká kuchyně je docela dobrá. Navečer jsem pak ještě jednou vyrazil na Times Square a ověřil jsem si, že tohle město opravdu nikdy nespí. I v pozdních hodinách tu bylo rušno.

Noční Times Square

Sobota 11.5.2013

Ráno jsem se zabalil a Gary mě hodil na 34. ulici, odkud jezdí Megabus do Philadelphie. O té ale zas někdy příště…

Fotogalerie z celé cesty přístupná na http://jency.rajce.idnes.cz/

Přidat komentář

3 Komentáře.

  1. Ahoj, ty članky jsou suprový! s přítelkyní letíme tenhle říjen a chtěl bych se tě zeptat jak dlouho jsi hledal a s jakým usilím ubytování. Chtěli by jsi to zkusit na to serveru. Dekuji

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>