Cesta do Ameriky: Philadelphia

PhiladelphiaDalším cílem mé cesty po USA byla Philadelphia. Největší město státu Pensylvánie, které hrálo velkou roli v historii USA. Kromě toho, že v letech 1790-1800 byla hlavním městem USA, zde byla také sepsána Deklarace nezávislosti a Ústava Spojených států.

Sobota 11.5.2013

Cesta z New Yorku zabrala autobusem něco přes 2 hodiny. Krátce po poledni jsem dorazil na místo. Překvapilo mě, kolik je v autobuse místa na kolena a výbornou věcí byly elektrické zásuvky u každého sedadla.

Rocky StatuePo příjezdu jsem se vydal stezkou pro pěší podél řeky Schuylkill až k Muzeu umění. Jsou to necelé dva kilometry. Schody u muzea se proslavily hlavně díky sérií filmů o Rockym. Spousta lidí zde napodobuje scénu, kdy Rocky vyběhne až nahoru a poskakuje s rukama nad hlavou. Je to vážně vtipné je sledovat. Kousek pod schody je i bronzová socha, která vznikla pro účely filmu, a prodejce triček s Rockyho motivem. Za muzeem se pak nachází kolonáda s rekonstruovanými budovy původní vodárny, známá jako Fairmount Water Works.

Od muzea jsem pokračoval do East State Penitentiary. Jedná se o bývalé vězení, které bylo provozováno v letech 1829 až 1971. Nějakou dobu zde pobýval i slavný Al Capone a v roce 1945 se taky podařilo 12 vězňům uprchnout, když vykopali pod zdí 30m tunel. Vstupné zde vyjde na 14 dolarů a je možné počkat na prohlídku s průvodcem, nebo si půjčit audio průvodce a absolvovat celou trasu sám. Celé to zabere asi hodinu.

Benjamin Franklin ParkwayČas pokročil a kolem páté hodiny jsem se začal pomalu přesouvat do centra města po bulváru Benjamina Franklina. Lemují je vlajky všech států, které USA uznává za suverénní. Na cestě jsem se zastavil u Swann Memorial Fountain a v parku JFK Plaza, přezdívaný také LOVE park, kvůli typickému konstrukci s nápisem LOVE. K mému hostiteli Stefanovi z Rakouska, který zde studuje v doktorandském programu, jsem trefil celkem lehce. Trošku jsem si odpočinul a pak už jsme vyrazili do města na pár piv. Překvapila mě cena taxi, kdy jsme platili za cca 10min jízdy 7 dolarů včetně dýška. Během večera jsem poznal spoustu dalších lidí, kteří se také aktivně účastní couchsurfingu.

Neděle 12.5.2013

Independence Hall

Ráno jsem si sbalil věci a vyrazil na most Benjamina Franklina, který spojuje New Jersey a Pensylvánii a lze z něj udělat pěkná panoramata filadelfských mrakodrapů. Zpátky v centru jsem se pak potkal zase se Stefanem, který mě a jeho 2 kamarády z Rakouska, kteří u něj také byli ubytováni, provedl po zajímavých místech. Na Liberty Bell jsem se bohužel nepodíval, protože fronta byla veliká a času málo, ale i tak jsme toho viděli dost – Independence Hall, President’s house, kde sídlil v letech 1790 až 1797 George Washingoton, dům Betsy Ross, která podle legendy ušila první americkou vlajku, hrob Benjamina Franklina,  nejstarší ulici v Philadelphii – Elfreth’s Alley, kde stojí domy z počátku 18. století a taky Race Street Pier, což je původní loďařský dok na řece Delaware přebudovaný na park. Podobně jako u High Line v New Yorku se zde využilo původní průmyslové stavby k vybudování místa pro relaxaci.

Benjamin Franklin BridgeČas kvapil a tak jsem nasedl na metro a přesunul se zpátky na třicátou ulici na autobus směr Washington. Na rozdíl od New Yorku se zde metro platí buď přímo u vstupu, kde za 2 dolary osoba za přepážkou uvolní turniket, nebo lze v automatu koupit kovový token (podobný minci), který se do turniketu vhodí a ten se uvolní. Takto vyjde jedna jízda na 1,55$.

Z Philadelphie jsem měl opravdu dobrý pocit a je škoda, že jsem zde strávil jen nějakých 26 hodin. Ve spoustě internetových diskuzí lidé doporučují při nedostatku času toto město vynechat, ale podle mě má rozhodně co nabídnout a stojí za větší pozornost.

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. Ondrej Tomsovsky

    Ahoj, moc rad bych se podival do Philadelphie :} Cas budu mit podobny jako ty, ale jsem velky fanda Rockyho a urco mi to za to stoji l:] Planuju taky cestovat pres couch surfing, prosim mohl bys mi poslat kontakt na toho cloveka, co te ubytovaval? :} Moc by jsi mi tim pomohl. At se dari! :]

    Ondra Tomsovsky

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>