Dlouhá cesta k novozélandské rezidenci

A je to! Za necelé dva roky na Novém Zélandu jsme konečně dosáhli vytouženého cíle. Po několika měsících čekání, kterým předcházelo urputné shánění různých dokumentů, výpisů, dopisů, překladů a dalších listin jsme to konečně dokázali. V kolonce „residency“ nám na stránkách imigračního portálu svítí ono kýžené „approved“.

Po sérií článků o našem putování po Jižním ostrově zase na chvíli odbočím k těm vážnějším věcem a budu se věnovat naší žádosti o rezidenci. Spousta lidí sní o Novém Zélandu jako o jejich vytoužené zemi pro život, ale nedokáže si představit, jaké martyrium musí člověk podstoupit, když tu chce legálně zakotvit. Snad vám dnešní příspěvek pomůže zvážit všechna pro a proti, když budete o něčem podobném uvažovat.

Žádat o rezidenci stálo spoustu námahy. Bylo nutné posbírat a zkompletovat všechny věci, stálo to docela dost peněz a ke konci hlavně trpělivosti. Několikrát jsme kvůli čekání na výsledek museli změnit plány, ale jak jsme se už několikrát tady v zahraničí přesvědčili, člověk musí zatnout zuby a vydržet. Nakonec se to totiž vždycky nějak vyvrbí.

Imigrační portál

S prominutím budu používat výraz rezidence pro udělení trvalého pobytu, ačkoliv rezidence je jedno z těch slov, které ve skutečnosti mají jiný význam, ale jejich anglická a česká podoba se zaměňují. Takže proč je vlastně ta rezidence tak důležitá a žádaná? Být rezidentem na Novém Zélandu má několik výhod…

 • Člověk není závislý na jedné konkrétní práci. Kdykoliv chce změnit práci, najít si vedlejšák, nebo zkusit při práci podnikat, nemusí to už zase řešit s imigračním a žádat o změnu v aktuálním vízu, nebo o vyřízení nového víza. Kromě finančních nákladů za změny ve vízu to s sebou nese i komplikace při hledání práce – zaměstnavatel chce člověka, co může začít hned a ne někoho, kdo si teprve bude s nabídkou práce žádat o vízum.
 • Je možné začít spořit v Kiwisaveru, což je obdoba českého penzijního připojištění. Velice populární možnost spoření s tím, že zaměstnavatel, podobně jako u nás doma, k vašemu příspěvku přidá pár procent navíc. Bohužel zdejší vláda nedávno zrušila tzv. kick start, kdy při zařizování Kiwisaveru dostal člověk do začátku 1000 NZD.
 • Je to logicky další krok v imigračním schématu. Za 2 roky lze zažádat o udělení trvalé rezidence, člověk tedy může bez nějaký dalších omezení cestovat mimo Nový Zéland a zase zpět. To je věc, kterou si spousta lidí neuvědomuje – s rezidencí lze svobodně cestovat tam a zpátky jen po dobu dvou let. Po uplynutí dvou let musí člověk být na Zélandu a už tu zůstat bez vycestování, nebo zažádat o permanent residency. Od udělení klasické rezidence lze taky po 5 letech zažádat o občanství Nového Zélandu.

Jak jsem si představoval, že to bude…

Ještě než jsme k protinožcům vyrazili, maloval jsem si to celkem růžově. Během pobytu na Working Holiday vízum si najdu práci a přes ni si vyřídím rezidenci přes SMC (Skilled Migrant Category). Na stránkách imigračního úřadu je mnoho cenných informací, včetně tzv. point indicator, kam člověk zadá osobní údaje a detaily o svém vzdělání, pracovních zkušenostech a dalších věcech. Podle celkového počtu bodů tak lze získat představu, jak dobře na tom jste. Minimum by mělo být 100 bodů, v praxi to ale vypadá tak, že z kandidátů vybírají ty, kteří mají 100 bodů a nabídku práce, nebo 140 a více bodů nezávisle na pracovní nabídce. Já měl při vyplňování z Česka 180 bodů. Vše nám tedy hrálo do karet.

A jak to bylo doopravdy…

Jenže pak jsem začal číst zkušenosti ostatních, jak to trvá dlouho a jak moc to stojí a hlavně – po příjezdu na Nový Zéland jsme byli rádi, že jsme v oboru vůbec nějakou práci sehnali, natož abychom ještě za budoucím zaměstnavatelem přišli s tím, že bude muset několik měsíců počkat, než dostaneme rezidenci. Navíc celá tahle legrace stojí docela dost peněz a každá chybička by mohla znamenat vyhození peněz do kanálu. Nakonec jsme zvolili stejnou cestu, jako všichni ostatní, tedy mezikrok s pracovním vízem.

ITAJak jsme tedy postupovali my

Prvním krokem je podání žádosti EOI, neboli Expression of Interest. Nejběžnější formou podání je online verze, která stojí 510 NZD. Platba probíhá až úplně nakonec, takže si člověk může žádost otevřít a podívat se, na co všechno se ho budou ptát. Papírová verze formuláře je dostupná na webu imigračního pod označením INZ 1100 a její podání vyjde na 650 NZD. Návod, jak tento formulář správně vyplnit, má označení INZ 1101. Žádost lze podat kdykoliv, my čekali až do loňského prosince, abychom nemuseli dělat testy z angličtiny. Certifikační zkouška IELTS totiž vyjde na dalších 400 dolarů na osobu, ale při doložení práce v oboru na short listu po dobu 12 měsíců se skládat nemusí.

Zaplacená žádost je zařazena do tzv. poolu, z kterého se každých 14 dní vyberou ty, které splňují daná kritéria. Jak už jsem psal výše, v momentě, kdy jsme žádali my, vybírali všechny žádosti se 140 a více body a navíc ty, co měly alespoň 100 bodů zároveň s nabídkou práce. Nás tedy po devíti dnech vybrali a mailem nám došlo ITA, neboli Invitation to Apply. Je to v podstatě EOI převedený z webové formy do PDF. Toto je nutné vytisknout a do 4 měsíců odevzdat zpět na imigrační, včetně všech podpůrných dokumentů. Jen malý přehled toho, co všechno jsme museli doložit:

•    Rodné listy, včetně jejich anglického překladu (196 NZD)
•    Výpis z rejstříků trestů v angličtině (cca 80 NZD)
•    Potvrzení o zdravotní prohlídce (máme z předchozích víz, platí 3 roky, jinak cca 400 NZD na osobu)
•    Důkaz o předchozí práci v nedostatkovém oboru na NZ (za oba)
•    Nabídku práce včetně podrobného popisu práce (za oba)
•    Potvrzení zaměstnavatele, že je pozice na short listu a její ANZSCO kód (za oba)
•    Vysokoškolské diplomy (naštěstí mám dodatek k diplomu v angličtině)
•    Potvrzení od předchozích zaměstnavatelů v ČR o předchozí praxi
•    Důkazy o našem vztahu, jako fotky, potvrzení o společném účtu, dopisy od známých, letenky, atd.

Uběhl měsíc, než jsme sehnali a vyřídili všechny potřebné dokumenty. Když se to dalo všechno do kupy, byl toho opravdu pořádný štos papíru. Na konec ITA formuláře jsme označili body, které se od našeho podávání v prosinci změnily, přidali údaje o platební kartě a žádost koncem ledna zanesli na místní pobočku ve Wellingtonu. Hned druhý den nám z účtu strhli peníze za žádost o vízum. Při podávání z území Nového Zélandu je to 1810 NZD, pokud někdo žádá z Česka, tak je to potom 1225 liber, které se platí jejich pobočce v Londýně, tedy asi 2450 NZD. S takovými pálkami si to člověk raději dvakrát rozmyslí, než o rezidenci zažádá.

Vyplneny ITAPak už nám nezbývalo než čekat. Zkontaktoval jsem se s jedním klukem z Christchurche, který mi říkal, že měl vše hotovo za 3 týdny. Fakt, že si peníze strhli hned druhý den, nám dával jistou naději. A tak jsme čekali, a čekali. Za pár týdnů jsem skládal jednu zkoušku, a protože jsem potřeboval nějaký druh dokladu, požádal jsem imigrační o vrácení našich pasů. Týdny plynuly, procestovali jsme Jižní ostrov a imigrační se pořád nehlásilo. Při volání na jejich linku se mi dostalo vždy stejné odpovědi – žádost čeká na přidělení imigračního úředníka. Nic co bych nevěděl. Docela nám to začalo komplikovat plány, protože jsme se chystali na léto do Česka.

Dostal jsem tip na jedno fórum, kde se řeší otázky ohledně práce a imigrace na Nový Zéland. Zkušenosti některých přispěvatelů mě trochu šokovaly. Jeden z nich se ptal, jak dlouho to asi trvá, že už čeká 17 měsíců! Nakonec jsme to jaksi hodili za hlavu a začali koumat letenky do Česka s tím, že se to nějak zvládne. Sotva 2 týdny zpět mi přišel email, že si moji žádost konečně vzal někdo na starost. Imigrační úředník se mi v mailu představil a požadoval některé další dokumenty. Já ale na imigrační asi 2 týdny před tím, než se mi ozval, odevzdal dopis s dalšími změnami, které se během oněch 5 měsíců odehrály. Vysvětlil jsem, že pojedeme do Česka atd. Ještě chtěl od mého šéfa potvrdit nějaké detaily ohledně práce a zase byl na 2 týdny klid. Nějak mi to nedalo a každý den jsem zkoumal imigrační portál, jestli se náhodou nezměnil stav mé žádosti. Až jednou, sotva 15 minut poté, co jsem znovu kontroloval stránky imigračního, mi ve schránce přistál email s upozorněním, že se stav mé žádosti změnil. Po přihlášení už jsem viděl vytoužené „approved“ a mohl se radovat, že je tahle strastiplná cesta za námi.

A co nás čeká teď? Dokud nemáme razítka v pase, je naše rezidence ve stavu “approved in principle” a prozatím nám platí stále staré vízum. Na dodání pasů máme celého půl roku! Společně s pasy je ale nutné zaplatit další poplatek. Tentokrát už ale opravdu poslední, tzv. migrant levy. Podle toho, co píší v emailu, by to mělo být dalších 310 NZD za osobu, ale vzhledem k tomu, že jsme pořizovali pracovní víza nedávno, měli bychom dostat slevu 92 NZD na osobu, tak uvidíme, co mi nakonec na mail odpoví. Nicméně i tak jsme se dostali přes hranici 3000 NZD a to jsme se vyhnuli placení doktora a anglických zkoušek.

Každopádně tímto naše válčení s imigračním úřadem minimálně na 2 roky končí. A co dále? S rezidencí můžeme cestovat z Nového Zélandu a zase zpět jak se nám zachce. Po uplynutí 2 let musíme být tady, jinak nám vízum propadne. A když už tu budeme, můžeme tu zůstat napořád, nebo zažádat o permanent residency a zase vesele cestovat. Jednou z podmínek pro udělení trvalého pobytu je nutnost strávit alespoň půl roku z každého roku na území Nového Zélandu.

Důležité odkazy:
Skilled Migrant Category na stránkách INZ
Points indicator
Formulář INZ 1100 na Expression of Interest

Mohlo by vás také zajímat:
Dlouhá cesta k pracovnímu vízu
Partnerské vízum na Novém Zélandu
Daň z příjmů na Novém Zélandu
Hledání práce

Přidat komentář

38 Komentáře.

 1. Gratuluji, prave jsem tim taky uspesne prosel… I kdyz se mi zda ze jste platili nejak moc:

  - Zdravotni prohlidku jsem mel za cca 220 (presne pred rokem kvuli Pracovnimu vizu)
  - Preklad rodneho listu mi stal 40 NZD (dve strany)
  - Vypis z rejstriku – letos za 20 NZD (pouze preklad), loni asi 50 dolaru (pres Australskou ambasadu)

  Jak ale vsem ted rikam, cloveku jsou ty vynalozene penize opravdu ukradeny, ale hlavne at to vyjde

  Ze jste si mysleli ze by se to mohlo vyridit za 3 tydny?.. no.. Ja to mel hotovy za tri mesice a povazuji to za EXTREMNE rychle podle toho co jsem slysel. Ale nechci kritizovat, jak dale pises, asi jste taky rychle vystrizliveli :)

  Jinak je nase zkusenost hodne podobna. Na imigracniho urednika jsem cekal cca 5 tydnu, a pak bylo hotovo do tri tydnu.

  S tou slevou na migrant levy bych nepocital, Maji to jako velky byznys a slevy asi jen tak davat nebudou. Ale za me osobne to byla radost jim tech 310 dolaru odnest :)

  • Díky! Tak ty ceny jsou za oba, rejstřík tuším kolem 25/os + poštovné ze Sydney. Ty jsi ho měl z ČR?
   Překlady prostě stály kolik stály, když jsem hledal překlad řidičáku, byla to nejlevnější agentura ve Wellingtonu, takže jsem tam pak řešil i rodné listy.
   A zdravotní prohlídku schválenou INZ tu ve Welly dělají dvě centra obě kolem 400 (včetně RTG hrudníku)
   Sleva nakonec byla poloviční, strhli mi těch 92 už z 1800, pro partnera se sleva nepočítá. Jen pokud by to bylo partnerské vízum ke kiwákovi.

 2. Gratulace !!! :)
  Myslel jsem,ze po obdržení ,,zkušební residence” první 2roky muzes vycestovat na max dobu pul roku z každého roku . Pak se muzes zažádat o permanent resident(pry je to uz formalita, pokud nebyl zádný problem) vycestovat na jak dlouho chces .. Ty píšeš ,ze uz ted muzes cestovat jak chces .. Jinak 3-4k nzd za residenci neni zase tak nic hrozného , znam lidi ,kteří k tomu vysolily plus další 4-5k za právníky ,to uz je pak jiná darda :)

  • Díky! Ono to nikde není extra specifikováno. Z toho co jsem já pochopil – travel conditions, čili cestování mimo NZ je možné 2 roky (nikde jsem o omezení délky nečetl). Pokud se vrátíš a už bys teoreticky NZ neopustil, tak je to jedno. Ale pokud bys zase chtěl mimo území NZ, tak zažádáš o permanent residency. A tam je právě ta podmínka, že musíš být každý rok z těch 2 let minimálně půl roku na území NZ. Jinak bys zase dostal asi standardní rezidenci s 2 lety travel conditions.

 3. Jak je to s poplatkama ,kdyz se zadá za par ? Platí se za kazdou osobu nebo jsou poplatky společne ?? Díkes :)

  • Poplatky za EOI a SMC se platí jen jednou. Migrant levy každý zvlášť. A doktoři, rejstřík trestů, a překlady samozřejmě každý.

 4. Gratulace, ja na Approved status porad cekam, 4 mesice :)
  Ohledne tech penez, taky me to dost vytocilo, po me chteli jeste tresnicku na dortu a to overeni vysokoskolskeho diplomu od NZQA coz me stalo 800…takze celkove me ta rezidence prisla na pekny balik, pres 3000 a vy mate aspon vyhodu ze si delite tu castku napul, cemuz jsem nemohla uverit ze partneri plati stejne i kdyz jsou dve osoby jako jedinec, trosku nefer, ale budiz…lucky you

  • Mohla bych se prosim zeptat, co za vysokou skolu jsi mela? Byla na tom seznamu, kdy neni potreba overeni NZQA. Verim tomu, ze oni si to vyzadat mohou, i kdyby na tom seznamu byla, ale jen tak pro info, jestli by me tohle cekalo taky.
   Moc dekuju

 5. Katko, za kolik dni ti NZQA dala IQA result? Ja uz cekam prez tri tydny a stale Allocation. ITA jsem uz obdrzel – 140bodu, a papiry mam pripravene k odeslani. Je to peknej stus – tak 2,5cm lejster. ale tohle je posledni na co cekam. A dale jaka je realna sance projit bez IELTS testu, pokud dokladam ze jsem zil rok v Australii a rok a pul pracoval na Zelandu pricemz pro meho stavajiciho zamestnavatele jen pul roku?

 6. No jeste si pockas, na jejich strankach je napsano ze vyrizeni je za 35 pracovnich dni (nepocitaji se soboty a nedele), pokud sis teda nezaplatil urychleni na 21 dni za 400 NZD, ale me to teda dali az dneska, coz je 38 pracovnich dni presne od toho kdy obdrzeli tu moji zadot…
  Ale dneska to teprv uzavreli a poslali, takze jeste si asi par dni pockam na dodani originalu ktery asi budu muset predlozit na imigracnim, takze cca jeste tyden to min bude…Jo a ja zkousku IELTS mam ale u me brali taky to ze jsem pracovala pres rok u meho nynejsiho zamestnavatele nebo lepe receno ta podminka je myslim presne ze musis pracovat min rok v oboru (ve kvalifikovane praci), coz ja si predstavuju ze maji na mysli ze kdyz jsi pracoval nekde v kavarne nebo v baru tak to se asi do toho pocitat nebude, myslim ze to musi byt v tom oboru co zadas rezidenci…tak doufam ze pomohla, mej se

 7. A v jakem oboru vlastne pracujes/pracujete? Cetl jsem par poslednich clanku pres Pocket a nevim jestli jsi to vlastne nekde zminil. :)

 8. Ahoj,

  takze ciste teoreticky, kdybychom chteli na NZ zit dele, tak bez vysoke skoly mame smulu? :(

 9. Ahoj. Strasne moc diky za tyhle info. Clovek si to z tech stranek, tak nejak mysli, ale zivy ukaz je k nezaplaceni. :) Jen mi proste neni jasna jedna vec. Snazim se v tom hledat logiku, ale asi neni. Chteli bysme zadat o residenci spolecne s pritelem, ale neni mi jasna jedna vec. V zadosti EOI je jeden ten clovek uveden jako ten hlavni a jenom priznava, ze ma partnera, ktery by teda jako taky chtel rezidenci. To jsou tu tak strasne solidarni, ze ten druhy muze byt v podstate uplny looser, ktery by sam za sebe rezidenci asi nedostal, ale protoze je partner s nekym, kdo ano, tak mu ji daji taky? Pro me je to jenom vyhoda, protoze ten looser jsem tady ja :D a tohle je ten “nejjednodussi zpusob”, jak ji ziskat. To papirovani je mi jasny, ale tak tomu se vubec nedivim. Nebo zazil jste nekdo, ze to dali pouze jednomu, popripade nedali prave kvuli tomu partnerovi? Moc diky za cokoliv. POnorila jsem se do toho teprve vcera, ale tohle se mi nedari dohledat. Jeste jednou diky

  • Ano, partnership je vždycky o tom, že ten druhý toho nemusí moc umět. Pokud umí, jsou za to extra body. Jinak tam jsou nějaké podmínky jako že partner musí mít angličtinu aspoň na nějakém levelu IELTS (ale to se dá myslím nějak obejít placenými kurzy). A hlavně musíte poskytnout dostatek důkazů, že se jedná o dlouhý a pevný partnerský svazek.

 10. Motivacni clanek! Sme s pritelkyni na zacatku tehle cesty. Zacinam hledat IT praci a pak bude EOI atd. Delali ste tu zadost sami nebo ste konzultovali pres nejakou agenturu?

  • Dělal jsem to sám, není to těžké. Za poradce zaplatíš několik stovek až tisíc a nepřijde mi, že by byl potřeba. Pokud umíš aspoň průměrně anglicky, tak to zvládneš.

 11. Jaké jsou důvody vysoké životní úrovně na Novém Zélandě, průmysl to asi nebude?

  • O jake vysoke zivotni urovni mluvis? Spousta lidi tu dela za minimalni mzdu, zije v drevenych baracich bez poradne izolace a topeni a jezdi v 20 let starych autech :grin:

 12. Ahoj,
  prosim mam dotaz co se stane, kdyz si zazadate o rezidenci jako partneri, dostanete ji, mate ji na dobu dvou let a pote si chcete zazadat o permanent rezidenc ale uz nejse spolu jako partneri????
  doufam ze muj dotaz dava smysl :) diky

  • Dobrá otázka.

   Pokud má jeden z partnerů rezidenční partnerská víza a přestanete být partneři, automaticky o víza přichází (protože důvod k rezidenci zaniká).

   V takovém případě je jediný způsob jak zůstat na Zélandu vyřídit si rychle jiná víza – např. Skilled Migrant nebo Work Visa. Permanent Residency podle mě neklapne.

   Jency kdyžtak určitě upřesní ;)

   • Pepa nema pravdu. Jakmile dostanete rezidenci na partnership, uz si jdete kazdy sam za sebe. Coz urcite potesi mou ex :mad: Potom ale 5 let nemuzes nikoho podporit na partnerska viza, coz je pekne hloupe. Take bych radeji, kdyby slo predchozi partnerske vizum zrusit a ja mohl pripadne podporit novou partnerku. Takze s partnership rezidenci opatrne :wink:

 13. Čus, super článek, moc pomohl, díky za něj. Byl bych rád za pár mých zodpovězených otázek. Po working holiday jsem si zažádal a essential skill visa které jsem dostal a teď mám v plánu žádat ještě o jedny a po té o rezidenci. Dostal jsem visa na pozici supervisora na sadě, která není na short listu. Myslíš, že můžu žádat o s touto pozicí o rezidenci a uspěsně ji dostat? Spousta lidí okolo mi říká, že si mám vzít na to právníka ale ten stojí kolikrát haldu peněz což me dost odrazuje. Mám tu také přítelkyni, která by ráda dostala rezidenci se mnou. Ta pracovní nabídku a kvalifikaci nemá je jen na working holiday. Je potřeba doložit informace o tom jak dlouho jsme spolu? A pokud ano jak dlouho je potřeba? Myslíš, že je lepší žádat zároveň anebo až po udělení mé rezidenci zažádat o její.

  Díky moc za rady předem..

  • Ahoj, sorry za pozdní odpověď… Byl jsem na cestách. Už jsem z té úředničiny trošku vypadl, ale po krátkém mrknutí na stránky INZ to vypadá, že pokud ta pozice není na long term short listu, tak cesta k rezidenci nebude jednoduchá, resp. není tam žádná přímá cesta. Podle toho co píší jsou tyto víza právě na “dočasné zaplnění mezery na pracovním trhu”. Znám spoustu lidí, co si vzala právníka, ale pokud tomu věnuješ čas a pročteš si stránky INZ, podmínky a formuláře (za předpokladu, že máš aspoň průměrnou angličtinu), tak se tomu dá porozumět. Přítelkyně by mohla dostat parner viza. Ale samozřejmě jdou po tom, jak dlouho jste spolu, takže je nutné předložit že spolu bydlíte, trávíte dovolené atd.

 14. Zdravím,
  moje dosažené vzdělání je IT střední škola s maturitou… ovládám HTML, CSS, něco z JavascRIPT, rastrovou i vektorovou grafiku(Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw), také Adobe Premiere pro, After Effects, Cinema 4D) a samozřejmě MS Office.

  Chtěl bych se zeptat, jaká je šance, že se mi, po roce s WHV,podaří získat Skilled Migrant Category Resident Visa ? (nebo uchytit se jiným způsobem)
  Nemám žádnou praxy, právě jsem vystudoval, ale angličtinu mám ok, jsem momentáln v UK, kde si ji budu pilovat do jara.

  Děkuji předem.

  • Ahoj, upřímně řečeno.. na skilled migrant je šance dost malá – nemáš žádnou praxi, nemáš žádnou NZ praxi, nemáš VŠ. To jsou všechno body, které ti budou chybět. Navíc bez praxe bude i dost těžké se na NZ uchytit v oboru (ale neříkám že nemožné, budeš-li mít štěstí). Moje rada je bombardovat agentury, také zaměstnavatele přímo a dostat se na pohovor. Můžeš ze začátku dělat na WHV a potom přejít na normální pracovní vízum. Byť tam je zas problém, že s WHV nemůžeš pracovat na permanent pozici. Takže by ti museli dát třeba 3 měsíční kontrakt a pak novou smlouvu s tím, že na tu nabídku práce by sis už vízum vyřídil nové.

   • čili kdybych (na základě toho, že bych dostal nabídku v oboru)dostal work visa a podařilo se mi práci udržet 2 roky, měl bych nárok na resident visa ? A když ano, co by pro mě znamenalo, kdybych o práci přišel během těch 2 let?

    Děkuji.

    • Vízum je vázáno k práci, takže přijdeš o vízum, přijdeš o možnost pobývat na NZ. Možná by tam byl možný přechod na turist visa, ale to nevím. Každopádně nemá cenu spekulovat coby, kdyby. Než se rozhodneš, tak se ta pravidla můžou několikrát změnit. Mám pocit, že teď nedávno navyšovali (nebo o tom alespoň diskutovali) počet bodů pro schválení rezidence ze 140 na 160.

 15. Ahoj, díky moc za super článek. Zajímalo by mě, pokud chci získat / získám Skilled Migrant Category Resident Visa. Jak dlouho budu muset být zaměstnaný? Stačí 3 měsíce pro Auckland resp. 12 měsíců mimo Auckland? Můžu pak rozvázat pracovní poměr a například podnikat?

  • Ahoj, mám pocit, že by to mělo být 3 měsíce a je jedno, jestli je to v Aucklandu nebo mimo. Dokonce, pokud se nepletu, když třeba děláš short list job a teprve zažádáš o rezidenci a dostaneš ji, mohl bys skončit ihned. Ale za to bych ruku do ohně nedal :)

 16. Cau Jency,

  jak dlouho jim trva dat razitko do pasu a poslat pas zpatky?

  Diky,
  Petr

 17. Ahoj, diky za info. Muzes poradit jak na preklad toho rodneho listu? Kde sis to nechal prelozit a zdali jim musis zaslat orginal plus preklad ebo staci kopie? A taky museli ste nekdo poskytnout police certificate z Kanady nebo jine Evropske zeme?Dekuji

  • Ahoj, musí být originál i kopie (já právě originál zapomněl přiložit a žádali si ho). Nechal jsem si to překládat normálně u nějaké agentury, která řeší i překlady řidičáků. Záleží kde na NZ jsi. Nikde jinde jsem dlouhodobě nežil, takže jsem jiný police check neřešil.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>