Dobrovolník na olympijských hrách v Riu? Možná…

Je to už dávno, co jsem na internetu narazil na videa a články jednoho Čecha, který dělal dobrovolníka na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. Tenkrát mě celá ta myšlenka nadchla tak, že jsem ji zařadil do svého “jednou, možná” seznamu. Jak už to tak bývá, moje nadšení během dvouleté přestávky mezi zimními a letními hrami tak nějak opadlo.

Přišel ale rok 2012, kdy se hry měly konaly v Londýně a já zase začal snít o tom, jaké by to asi bylo, stát se dobrovolníkem na takové události. Anglie je z Česka co by kamenem dohodil a zbytek došel pěšky, bohužel jsem si začal zjišťovat informace pozdě a termín podávání žádosti promeškal. U televize jsem si sice olympiádu taky užil, ale být v centru dění, to by teprve bylo něco!

Rio de Janeiro

Následovala olympiáda 2014 v ruském Soči a tentokrát jsem už byl ve střehu a zjišťoval si nějaké informace předem. Termín se nám ale křížil s pobytem na Novém Zélandu. Navíc, abych pravdu přiznal, se mi do Ruska moc nechtělo. Byl jsem sice jenom třikrát v Moskvě, takže nemůžu posuzovat celý národ, ale prostě Rusové mi moc svou náturou nesedli.

Před pár týdny jsem narazil na nějaký sportovní článek, který mě odkázal na stránky olympiády v Rio de Janeiru v roce 2016 a 4 roky starý plán se zase dostal na pořad dne. Podpořen mým oblíbeným citátem “nikdy nelituj toho, co jsi udělal, ale lituj toho co jsi mohl udělat a neudělal” jsem sebral všechnu odvahu a zaregistroval se na stánky dobrovolnického portálu. V žádosti jsem vyplnil potřebné osobní údaje včetně znalosti cizích jazyků, pracovních zkušeností atd. a nechal věcem volný průběh.

Logo OH 2016Za několik dní mi přišla pozvánka na vyplnění jazykového testu v angličtině a němčině. Oba testy měly několik částí, včetně porozumění poslechu a psanému textu. A oba jsem nakonec zvládl s výsledkem “advanced”, tedy stupeň pokročilý. Trochu mě to překvapilo u němčiny, ale tak nebudu jim to vyvracet. Do jazyků jsem ještě uvedl češtinu a slovenštinu, ale k těm mi testy nepřišly. Člověk by měl také znát základy portugalštiny, ale na doučení je ještě času dost. Její znalost se bude posuzovat až v některém z dalších kol.

Poslední z testů, které jsem prozatím absolvoval byl test osobnosti. Na modelových příkladech jsem musel uvést, co bych v konkrétní situaci dělal. Vše bylo uděláno formou příběhu a nahlédnutí do olympijského prostředí přes flashové animace. Podle všeho tento test dopadl taky dobře a tak mi nezbývá nic jiného, než čekat, jak se mé žádosti povede dál.

Pokud byste někdo měli podobně šílený nápad, zbývá vám jen posledních pár dní. V pondělí 15. prosince se totiž registrace uzavírají.

Pár zajímavostí o olympijských hrách:

 • Olympijské hry v Rio de Janeiru budou 31. v pořadí, poprvé zavítají do Jižní Ameriky
 • Teprve potřetí se budou olympijské hry konat na jižní polokouli
 • Mezi kandidáty pro rok 2016 byla původně i Praha
 • Na první olympiádě v roce 1896 se za první místo udělovala stříbrná medaile, za druhé bronzová a za třetí nic
 • Nynější zlaté medaile jsou pouze pozlacené, medaile celé ze zlata se naposledy udělovaly v roce 1912
Přidat komentář

5 Komentáře.

 1. Ahoj Jency,
  Uz pred casem jsem narazil na tvuj web a zejmena me zaujal tvuj clanek o dobrovolnictvi na LOH 2016 v Riu.
  Doufam, ze Ti to vyjde, jak si prejes.
  Ja jsem na ono dobrovolnictvi take pomyslel, ale stalo se, ze jsem se loni v roce 2014 nestihl vcas zaregistrovat, tak jsem zrejme skoncil pouze na waitlistu.
  Od te doby mi prisly pouze 2 emaily, takze to asi zrejme nevyjde.
  Prosim, Tobe chodi informativni emaily casto?
  Ja se rozhodl, ze do Ria v srpnu 2016 kazdopadne jedu. Pokud tedy ne jako dobrovolnik, tak jako delegat, pruvodce nejake CK. Pokud ani to ne, tak ciste soukrome.
  Kdybyses pak v Riu chtel treba sejit, pokecat, podniknout neco spolecne, klidne dej vedet.
  Nebo kdybys poradil, jestli je jeste stale moznost se nejakou formou zapojit do dobrovolnictvi, dej vedet.
  Predem diky a cau,
  Jakub

  • Ahoj Jakube, už dlouho jsem od nich nic neslyšel. Žádost mám pořád otevřenou a naposledy co jsem četl, že pohovory budou probíhat snad až do února příštího roku. Takže jsem v klidu. Žádosti se právě uzavíraly brzo a netuším, jestli je nějaká jiná cesta. Trochu se mi změnily plány, tak uvidím, jak to s Riem nakonec dopadne, ale pokud ano, tak se tam samo můžem potkat :wink:

 2. Ahoj! Náhodou jsem narazila na Tvůj článek a koukám, že se v Čechách přece jen někdo našel, kdo se pokoušel taky o dobrovolnictví v Riu :)
  Podařilo se Ti nakonec dostat mezi dobrovolníky?

  • Ahoj, moje žádost je pořád otevřená. Několik měsíců se mi nikdo neozval. Ale pravděpodobně to nakonec nedám. Jednak neplatí opravdu vůbec nic (ani ubytko ani jídlo) a tak je to trochu drahá sranda. A jednak jsem trochu nabyl dojmu, že je to mimo sportu hlavně velký byznys. Především, když se podíváš do Soči, jak se tam utrácelo a teď tam ty budovy stojí bez využití a chátrají.

 3. Díky za odpověď. Byznys je to každopádně, ale i tak pro sportovce obrovský zážitek (věřím v to! :) ). Už se mi po taky dlouhém čekání ozvali, takže se chystám. Škoda, hledala jsem nějaké parťáky. Měj se hezky!

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>