Hledání práce

Než jsme odjeli na druhou stranu světa, nalajnovali jsme si celkem jednoduchý plán. Chvíli cestovat, pak chvíli pracovat, třeba trhat kiwi, zase chvíli cestovat a tak dokola. Už když jsme ale dorazili do Aucklandu, bylo na cestování ještě docela zima a tak jsme přemýšleli, jak a kde začít pracovat. Mirek, který je tu už dvanáct let a má bohaté zkušenosti a zná místní trh mi vymluvil práci na sadech a doporučil využít mých IT znalostí k hledání práce rovnou v oboru. Zvlášť pokud bychom tu chtěli zůstávat pak nějak déle.

Nechtěl jsem hned přejít z jedné práce v ČR do druhé na NZ a tak jsem zprvu jen tak kontroloval inzeráty, sem tam na něco odpověděl, ale nijak jsem to nehrotil. Řekli jsme si, že to budem nějak lehce zkoušet a mezitím nakonec i trochu cestovat, byť jsme si konec září pro přílet vybrali fakt blbě. Už od začátku jsem obepisoval inzeráty z Aucklandu a Wellingtonu. V Aucklandu jako největším městě je v IT příležitostí hodně, ve Wellingtonu jich je ale taky plno, hlavně díky všem státním úřadům.

Z těch několika inzerátů na které jsem reagoval se mi ozvali na jediný. A hned přímo ředitel firmy, která má sídlo ve Wellingtonu. Naštěstí měl cestu do Aucklandu hned druhý den a tak jsem se s ním potkal v jejich místní kanceláři. Popovídali jsme si skoro 2 hodiny a měl jsem z toho opravdu dobrý pocit. Ve firmě měl dříve nějakého Slováka a měl s ním dobré zkušenosti a tak nějak tušil, že tyhle dva národy mají k sobě blízko a že bych mohl udržet nastavenou laťku.

Nic jiného se v Aucklandu nerýsovalo a tak jsme se pomalu vydali na cestu do Wellingtonu, druhé kolo pohovoru bylo domluveno na další týden. Jak už jsem zmínil v jiném článku, po krátkém rozhovoru mi oznámili, že moje angličtina není dokonalá a že se mnou nebudou dále počítat. Na cestování bylo pořád ještě dost zima a tak jsme se rozhodli naplno začít hledat práci v hlavním městě.

Jak už to tak bývá, získat první práci bývá to nejtěžší. A nikoho moc nezajímá, že má člověk několik let praxe z Evropy, včetně mezinárodních zkušeností. Připadal jsem si jako bych zrovna skončil školu, nebo spíše ještě hůř. Už před dokončením školy jsem měl totiž zajištěné místo v AVG. Nikdy jsem v podstatě nebyl nezaměstnaný a byl to pro mě opravdu zvláštní pocit. Marcelka na tom byla v podstatě stejně jako v Česku. Ucházela by se o první práci po škole tak či tak. Byť tu jsou podmínky těžší, protože člověk musí vládnout cizím jazykem.

Hledání práce je samo o sobě práce na plný úvazek. Člověk tím stráví opravdu hodně času. Denně jsem reagoval na několik inzerátů, včetně upraveného motivačního dopisu na míru konkrétnímu místu. Pro přehlednost jsem si udělal excelovskou tabulku s názvem pozice, datem reakce, jménem agentury, nabízenou sumou apod. Nejvíce deprimující je fakt, že na 80% reakcí člověk nedostane žádnou odpověď. Drtivá většina míst je nabízena pracovními agenturami a i když se člověk dostane na pohovor k agentuře, tak zdaleka nemá vyhráno. Obecně s agenturami nemám moc dobré zkušenosti, zkoušel jsem jich několik a výsledek opravdu tristní. Více info k mým zkušenostem s agenturami na konci článku. Věřte tomu nebo ne, ale ve finále jsem reagoval na 66 pozic.

Krom agentur, které jsem navštívil osobně a jsou popsány dole, jsem byl v kontaktu se spoustou dalších. Ale nic moc se neosvědčilo. Bohužel správný recept na to, jak si najít práci v oboru neexistuje. Když mi kamarád Jirka, který je na NZ už několik let říkal, že hledal práci 4 měsíce, tak jsem mu nevěřil. Ale opravdu to tak může dopadnout. Kromě hledání práce v oboru jsme zkoušeli i další příležitosti. Ještě v Aucklandu jsem měnil prachy od kluka, který dělal v autopůjčovně, tak jsem to zkoušel zde. Potom taky v obchodech s IT a elektrem. Marcelka zase zkoušela obchody s oblečením, kavárny a cokoliv, na co si troufala z portálů Seek a TradeMe. U jedné z autopůjčoven jsem to dokonce dotáhl až na pohovor, nabídli mi 14.5 dolaru na hodinu, ale asi jsem neprojevil dost velké nadšení z nabízené mzdy, protože za pár dní mi dali vědět, že si vybrali jiného kandidáta.

Nakonec se nade mnou smilovalo Fujitsu a dostal jsem nabídku na 5 týdenní kontrakt. Ono obecně tady dost práce funuguje na principu kontraktu na několik měsíců. Firmy prostě potřebují pokrýt špičku, nebo výpomoc na konkrétní projekt. A zrovna ve Fujitsu to dost spěchalo a potřebovali někoho, kdo je schopný začít okamžitě pracovat. Nakonec nás vzali pět. A čas uplynul jako voda a po pěti týdnech přišla nabídka na prodloužení kontraktu na dalšího půl roku.

Marcelce se mezitím moc nedařilo. Obchody si buď vzaly životopis a zařadily ho do stohu dalších, nebo rovnou řekly, že ho má poslat emailem, nebo se zaregistrovat na webu. Upřímně řečeno, větší hrůzu než tyto webové registrace jsem snad neviděl. Bez nadsázky jsme nad jednou takovou registrací strávili hodinu. Nejvíce mi v paměti utkvěla jedna z modelových situací, kdy měl člověk odpovědět, co by udělal, kdyby bylo po zavíračce a nějaká práce zůstala nedodělaná. Zda by dodělal, to co se musí udělat a zmeškal vlak a na další musel čekat 2 hodiny, nebo by prostě šel domů. Ještě více frustující byl fakt, že v oněch obchodech člověk narazil na nesympatické prodavačky, které buď nejevily nejmenší zájem pomoci, nebo se tvářily, jako by jim zrovna umřela půlka rodiny. Jak se na tuhle pozici asi dostaly ony?

Těsně před Vánocemi se na nás ale usmálo štěstí. Kromě už zmiňovaného prodlužení kontraktu se ujal taky Marcelčin životopis, který jsem přeposlal mojí šéfce. Ačkoliv z pohovoru přišla docela vystrašená, evidentně tam zazářila, protože ji obratem nabídli kontrakt taky na 6 měsíců. A dokonce jim nevadila i o něco horší angličtina, než mám já. Naopak jsem hned po interview dostal jak od teamleaderky, tak od manažerky pochvalu, jakou mám okouzlující přítelkyni.

Vypadá to tedy, že se štěstí tedy začíná obracet na naši stranu. Díky půlročnímu kontraktu to vypadá, že přijdeme o možnost nějak výrazně cestovat během letních měsíců. Na druhou stranu nám to zajistí dostatek prostředků do budoucna, ať už pro další cestování (Fiji, Tonga, Cookovy ostrovy, nebo Austrálie, všechno tohle zní moc dobře), mě to udrží v IT oboru a Marcelce to zajistí bezplatné zlepšování angličtiny a tolik potřebnou praxi pro případnou budoucí práci v ČR. Člověk holt musí něco obětovat, aby z toho mohl těžit v budoucnu.

A teď pár slov k těm zmiňovaným agenturám…

Beyond. Kontaktovali mě ještě, když jsem byl v Aucklandu a domluvili jsme si pohovor ve Wellingtonu. Už domlouvání bylo komplikované. Na telefonní hovor mi vždy slíbili email s podrobnostmi o interview. Když jsme urgoval, že email nepřišel, jednal jsem pak vždy s jiným člověkem, který zase slíbil email a zase nic. Na samostatný pohovor jsem dorazil se 4 pozicemi z jejich nabídky, kde jsem odpovídal hledanému profilu. Výsledek byl ten, že tyto pozice jsou na mě prý moc seniorské a že bych to nejspíše nezvládl. Namísto toho mi nabídli místo, které se mi moc nelíbilo a nesplňoval jsem ani 50% požadavků. V průběhu dalších týdnů jsem jim několikrát psal, že práci stále hledám, ale žádná aktivita z jejich strany už se nekonala.

Placement recruitment. Ačkoliv neměli žádnou konkrétní pozici, pozvali si mě na pohovor. Z něj jsem měl dost dobrý pocit a hodně dobře jsme si popovídali. Ocenil jsem, že mě Rick pozval i když neměl konrkétní pozici. Svěřil se, že sám byl bez práce 8 měsíců a ačkoliv dodnes pro mě neměli žádnou nabídku, tak mi svým přístupem a názory zvýšil sebevědomí a byl to jeden z nejlepších pohovorů.

Hudson. Pohovor na jednu pozici, kdy mi následně nabídli další 3 pozice. Ačkoliv jsem se na ně moc netvářil, přeci jen jsem kývl, že bych to mohl taky zkusit. Nakonec jedna z pozic vyšla, ale mezitím jsem už byl ve Fujitsu za víc peněz a tak jsme se nedohodli. I když se jednalo o práci pro největší banku ANZ.

Recruit IT. Hlásil jsem se na jednu pozici. Ačkoliv mě chtěli na pohovor hned další den,  pak se asi 2 týdny neozvali. Pravda, byla to pozice ve státní instituci a zde to funguje skoro stejně jako všude jinde. Takže jakákoliv reakce od veřejné sféry trvá opravdu dlouho. Vím to moc dobře, protože i u pozic, které byly přímo na ministerstvu se mi ozvali až po měsíci, že ještě potřebují čas na projití životopisů.

Talent 2. Pozvali si mě na pohovor skrz konkrétní pozici. Během týdne se mi ozvali skrz druhou práci pro Wellington City Council. Bohužel jsem přišel na pohovor a tam mi řekli, že s WHS vízem mám smůlu a nemůžou mi dát šanci. Ten email, co jsem poslal agentuře zpátky si nebral servítky. Nakonec to dopadlo tak, že na vině je zase WCC, jako státní instituce. Upřímně se ani nedivím protože takový chaos tam, to se jen tak nevidí. Nejprve mi řekli, že člověk co má mít se mnou pohovor má jinou schůzku, pak se mě ptali, jak se jmenuji a z jaké angentury jsem a nakonec nás vyhodili ze zasedačky, že tam byl rezervovaná jiná porada.

Mohlo by vás také zajímat:
Dlouhá cesta k pracovnímu vízu
Partnerské vízum na Novém Zélandu
Život na Novém Zélandu není zadarmo

Přidat komentář

25 Komentáře.

 1. Zdravím,
  Je to dobrý článek, trošku mi otevřel oči :) .
  Já letím v březnu 2014 na NZ a taky bych si chtěl najít práci v IT. Mám 7 let praxe, ale jak píšeš, ono to moc na NZ neznamená…
  Bydlíte ještě v Wellingtonu? A copak konkrétně děláš ve Fujitsu?
  Děkuji za info

  Marek

  • Ahoj Marku,

   ano, jsme ve Wellingtonu, dělám L2 support a ještě mám rozjeté nějaké pozice System Admin/System Engineer. Tak uvidíme.

   Předpokládám, že ještě nemáš vízum…? Ale asi bych nelenil a pokud chceš začít hned makat, tak třeba klidně začat hledat už teď. A domluvit si třeba interview pres Skype. Pokud jim v motiváku napíšeš, že už máš letenku, tak tě budou brát aspoň trochu vážně.

   Nejvíce inzerátů na kvalifikovanou práci je na seek.co.nz. Na TradeMe je v podstatě většinou jen to samé co na seeku.

   Snad ještě k tomu hledání práce – pokud chceš ze začátku cestovat a pak až hledat, počítej s tím, že to může být další klidně měsíc, dva i víc, než najdeš kvalifikovanou práci od momentu co začneš hledat. Je dobré mít naspořeno.

   Hodně se tu jede na kontrakty a tak bych být tebou neváhal třeba hned na začátku najít nějaký 6 měsíční kontrakt, přečkat do konce roku 2014 a od prosince začít cestovat za našetřené peníze. Počasí tu je údajně nejlepší leden-únor.

   Úspěšný lov!

   • Jsem se nějak zapomněl. Moc děkuji za odpověď. Mám vízum, letenku a dnes mám poslední den v práci. 28.3. odlítám. Teď budu mít měsíc na angličtinu a zkoušení zasílání životopisu. Ve středu mám právě certifikaci MCSE, tak snad ji zvládnu :) . Věřím, že mi to určitě pomůže pak při hledání práce. Vypadá to, že jsme podobně znalostně založení, tak snad něco najdu. Mám v plánu hned po příletu do Aucklandu chodit do anglické školy na superintensivní kurz. Už to mám zaplacený, abych se rozmluvil a zvládl pohovory. Bude to určitě těžký. Pokud bych se dostal do Wellingtonu, milerád bych se pak s vámi sešel, třeba na oběd :) … Pokud by jste také měli zájem.

 2. Patrik L.

  No, budu citovat Marka … ;) je to hodně dobře napsaný článek, trošku mi otevřel oči.

  Jsem letos rozhodnutý taktéž zmizet na NZ a najít práci v oboru (taky IT, praxe 12 let od odchodu ze školy :) , ale po tom co jsem teď dočetl, tak to asi žádná sranda nebude. Rozhodně to ale nechci vzdát, jeden pěkně a reálně napsanej článek mě neodradí :)

  Jency, otázka na tebe: je lepší začít řešit shánění práce už v ČR a následně řešit Work visa, nebo se na to vykašlat, zařídit si třeba WHSko, odjet na NZ a tam to pak začít řešit?

  Díky za jakýkoliv info ;-)

  Patrik

  • Ahoj Patriku, díky za komentář.

   Pokud chceš dělat v oboru, rozhodně se hodí mít nějaké MS certifikace. Drtivá většina tu jede na MS platformě a pokud agentura nevidí v životopisu zaklínadla MCSA/MCSE, tak je jednání s nimi o dost těžší.

   Co se týče víz, tak je na to těžká odpověď. My jsme tu na WHS a je dost těžké dostat se na permanent pozici, když jim říkám, že bych musel žádat o work permit. No a o work permit nemůžu žádat bez nabídky práce. My chtěli napřed rozhodně cestovat, ale jak jsem psal, byla ještě docela zima a hlavně to byl docela šok, jak tady ty peníze mizí. Pokud bych měl možnost něco udělat příště jinak, asi bych zas dorazil na WHS vízum, ale hledal bych práci už třeba měsíc před odletem (a zmínil v motivačním dopise, že brzo dorazím). Vždycky je lepší, když je člověk přímo na místě, byť jsem měl jeden pohovor na místo v Aucklandu přes skype.

   Jinak pro představu, jak tady probíhají nábory na místa ve státní správě:
   Tento týden mi dorazila zamítavá odpověď na pozici, na kterou jsem reagoval 29. ŘÍJNA! Takže asi tak. No alespoň se oproti jiným agenturám ozvali. Na druhou pozici na jiném ministerstvu jsem reagoval 16.10., v listopadu jsem měl pohovor a ta pozice je ještě pořád otevřená a přijímací řízení se kvůli nějakým interním změnám startuje od začátku.

   Klidně se ptejte dál, pokud vás něco zajímá, rád se podělím o info.

   Jency

   • Patrik L.

    Ahoj, díky za reakci/odpověď. Ještě že mám ty zaklínadla… :) MCTS/MCP, 2x MS SharePoint 2013, 1x MS SQL 2008. S tou prací to fakt asi nebude jednoduchý, ale nejspíš dám na tvou radu – zařídím WHSko a zkusim najít nějakej job ještě před odletem.

 3. Ahoj, také se chystáme letos na Zéland, ale radši by jsme nějakou dlouhodobější práci, než hned cestovat a žít celý rok v autě, píšeš že je to ,,velmi” obtížné, ale když bys mohl doporučit nějaké město byl by to Auckland ? S přístupem, že oba bereme minimální mzdu a nemáme téměř žádné nároky ? Na mě totiž působí, že si šel po nějaké určité částce, kterou sis chtěl nechat zaplatit i když by nabídky práce byly ?! :) Děkuji moc za odpovědi s pozdravem Dominik

  • Ahoj Dominiku,

   v Aucklandu asi bude těch příležitostí nejvíc, ale my tam zůstávat nechtěli. Je to obrovské město (údajně rozlohou větší jak Londýn). My jsme aktuálně spokojeni ve Wellingtonu, ale hodně lidí míří do Christchurche. Tam by to mělo být asi nejlepší na práci. Věř mi, že nabídky práce nebyly. Denně jsme rozdali každý aspoň 5 životopisů, na dalších místech je buď nechtěli, nebo řekli, ať se podíváme online.

   U té autopůjčovny to byl snad jediný pohovor, kde jsem se dostal tak daleko a ta poznámka ke mzdě byla spíš projevem frustrace z toho, jakou mašinérií někdy musí člověk projít a pak stejně dělá skoro za minimálku. Věřím, že práce v sadech se hledá lépe i když taky záleží na počasí a na sezoně.

   Ono i s tou minimálkou se tu dá vyžít docela dobře i když pořád slyším od paní domácí, jak je všechno drahé. Není. Ceny některé sice až 2x větší jak u nás, zase máš 200 na hodinu.

   Jency

   • Děkuji za odpověď, snažím se získávat informace protože vloni jsme byli s přítelkyní v Anglii sbírat jablka, hrozná otročina, která nevycházela ani na minimální mzdu když byl špatný sad. Camp plný Rumunů, Ukrainců, Poláků apod. nebyl zrovna nejlepší přípravou na NZ a znova absolvovat backpacking. Nehledě na to, že pro ženy je tahle práce na rok docela neadekvátní, záda, ramena…. Tudíž by jsme se radši usadili a zůstali na jednom místě a našli něco v pohostinství, kavárny, hotely… Bohužel při pročítání až dnes jsem zjistil, že na jedné pozici lze pracovat pouze 3 měsíce a Ty si dostal kontrakt na 6 měsíců. Doufám, že se oba bavíme o WHS vízu. Jak to tedy je ? :) Děkuji.

    • Ahoj, někdy holt člověk narazí a za spoustu dřiny nemá pořádně ani na pokrytí nákladů. Všichni kdo dělají sezonní práce mají můj respekt, já sbíral jednou víno ve Francii a bylo to peklo. S tím omezením na 3 měsíce jsi mě vyděsil. To jsou staré informace, věděl jsem, že to padlo, ale trvalo mi to najít. Např. u schématu pro Španělsko mají napsáno, že můžeš pracovat jen 3 měsíce u Českého tato poznámka není. Viz
     http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/czechwhs.htm

 4. Matěj Re

  Zdravim, chtel bych se zeptat na doporuceni agentura na zarizeni WHSka. jsem v kontaktu s agenturou Asiana ale uctuje si nevratny poplatek 3500 za podani zadosti. Primo na ambasade v Anglii si uctujou neco kolem 1500 a myslim zue je moznost to refundovat pri zamitnuti. Ale posilat vsechny zadosti postou az do Londyna se mi nechce kdyz zadosti jdou vyplnit onliíne. Prosim poradte jestli a hlvne kdy zadost vyplnit a poslat a popripade na kterem webu to udelat. dekuji moc, viza se oteviraj zacatkem brezna odlet planuju cervenec srpen zhruba, praci mam sehnanou ale pracovni vizum budu resit az na miste… Dekuji s pozdravem Matej… P.S. Piste prosim na maila (macek.re@seznam.cz)

  • Ahoj Matěji,
   o víza se žádá přes stránku imigračního (http://www.immigration.govt.nz) a kvóta se otevírá 5.3.2014 v 10 ráno NZ času, čili 4.3. v 22:00 českého. Doporučuji zažádat co nejdříve.
   Agentury v tomto případě nemá cenu sponzorovat, formulář není tak těžký, aby to člověk nedokázal vyplnit sám.

 5. Ahoj,

  já vim, že o tomhle lidi neradi píšou, ale můžu se zeptat, kolik jsou reálný platy pro Čecha pracujícího v IT na Novym Zélandě?

  Co jsem si zatim dokázal najít byly tak nějak platy pro Kiwi – tam by to mělo bejt 70k NZD/rok.

  Díky, Jirka

  • Jirko, jako všude je tu obrovský rozptyl od cca 45k na nějaké začínající pozici až po 150k ročně pro CTO. Pro lepší představu doporučuji navštívit seek.co.nz, vyfiltrovat si IT práce a hrát si s filtrem výše platu. Hodně se tu jede na kontrakty (3 měsíce apod.) tam jsou pak platy o něco vyšší.

 6. Ahoj, prosím mohl bych se tě zeptat, tvá přítelkyně byla při hledání práce absolventem? Sám to mám s mým CV podobné, a to už jsem téměř 2 roky po škole, od cestování přes příležitostné práce toho proběhlo dost ale bohužel nic ofic. do CV. Kromě tebou zařízeného pohovoru neměla jiné nabídky? Sám mám vystudovány Telkom s tím že PC atd není problém. Rád bych si teď zažádal o WHS, a taktéž radši směřoval do IT/telkom sektoru než pickerovat.
  Děkuji za rady, Lukas.

  • Můžu ještě dodat že eng na vysoké úrovni, včetně technické…

  • Jak už jsem zmiňoval, všechno záleží na štěstí. I já s 6 lety praxe obepsal přes 60 inzerátů. Ale když budeš ve správný čas na správném místě, tak třeba dostaneš hned první práci. Těžko říct. Ano, byla po škole s několika brigádami. A žádné “nabídky” neměla. Spousta lidí sem jede s tím, že se o ně budou lidi prát, ale z vyprávění to vypadá, že je to rok od roku čím dál větší boj.

 7. Ahoj, diky za super clanek. Mohu se zeptat jakou skolu jsi studoval? Koukaji na to trochu, nebo kladou duraz ryze na kvalifikacni predpoklady? Diky

  • Na školu moc nekoukají, v podstatě jim to nic neřekne. Nejvíce asi dají na certifikace (bohužel), pak na pracovní zkušenosti a pak možná na školu. Já mám univerzitu v životopisu až někde na druhé stránce dole.

 8. Ahoj jency,

  přítelkyně náhodou narazila na tvoje stránky a poslala mi odkaz. Jak to čtu, tak jsme na to byli úplně stejně. Taky jsem IT s mnoha léty praxe a po příletu sem, jsem si prošel úplně tím samým. Moc dlouho jsem ale práci hledat nezkoušel, protože jsme sem také přijeli hlavně cestovat a byl jsem smířen s tím, že budu klidně pracovat někde na sadu (alespoň si odpočinu od té kancelářské práce). Jak jsem psal, v IT (správa síte / HelpDesk) mám hodně zkušeností a i když nemám žádné certifikáty (všude kde jsem pracoval bylo tolik práce, že prostě nebyl čas si je udělat), troufnu si tvrdit, že v tom co dělám jsem opravdu dobrý. Netrvalo dlouho a i tady na sadech mají kanceláře a v nich počítače. K mému štěstí byl místní IT zrovna na dovolené, když jim spadnul server a já se nabídnul, že se jim na to mohu podívat. Od té doby jsem tu zajištuji IT Support já (plus ještě dělám web).
  Vypadá to, že budu mít práci ještě tak na 2 měsíce a potom už tu nebude moc do čeho píchnout. Proto teď zase pokukuji po dalších možnostech a děsí mě představa, že bych měl někde jezdit po pohovorech v personálkách (ano, i já s tím mám své zkušenosti). Kdybys měl nějáký tip, tak bych ti byl vděčen.
  Jestli ne, tak nevadí. Rád jsem si přečetl tvůj článek a opět se přesvědčil, že jsme tu ze začátku všichni na nule. Praxe / nepraxe… Vždycky to chce trochu toho štěstíčka :)

 9. Zdravím,
  nejprve díky za užitečný a věcný blok..:-)odlétáme za měsíc, první práci vezmeme co bude, ale na další také přemýšlím o kvalifikovanějším zaměstnání – tedy uvidím, jak moc to bude s angličtinou reálné, dokud tam člověk není, neví, jak dobře mluví :-) a taky začínáme v Queenstownu, tak aby tam něco takového vůbec bylo, ale chtěla jsme se zeptat, slyšela jsem, že na NZ požadují trochu jiný druh CV než je zvykem nyní u nás, máte s tím nějakou zkušenost? Dívala jsem se na internetu a tam mi například ten work-focused přijde téměř identický s naším…cover letter byl už samozřejmostí i na všechny pozice co jsem se kdy hlásila doma..takže to něřeším vůbec :-) díky moc a ať se daří a někdy třeba na NZ na viděnou :-)

  • Čau Petro,
   záleží o jaký obor máš zájem. Queenstown, to je hlavně turistický ruch a nevím, co přesně by sis pod takovou kvalifikovanou pozicí představovala. Já jsem zkoušel různé formy životopisů od 2 po 6 stránek a neřekl bych, že by některý z nich měl větší úspěch než jiný. Nejlepší je ale rozhodně napsat všechno co ovládáš, protože tu hlavně agentury hledají podle klíčových slov. Když to přeženu, tak pokud hledají někoho kdo ovládá MS Word a ty máš v životopisu obecné MS Office, tak tě nevyberou. Aspoň takový jsem měl dojem. Snažil jsem se vždy napsat název pozice, na pár řádcích to popsat a vypíchnout 2 až 3 důležité věci v odrážkách.

 10. Ahoj, nevim, zda tam jeste Jency jste na NZ. Ale chtela jsem se opet zeptat k praci. Kdyz by clovek nesel po nicem specifickem (jako vase kluci pozice IT), ale treba jen administrativa, recepce apod. da se najit ? pripadne jak je takova prace ohodnocena ? Dekuju za vsechny informace :)

  • Ahoj, nechci znít pesimisticky, ale v administrativě je to docela těžké. Stejně jako v Česku. Člověk toho totiž moc umět nemusí a tak se na tyhle místa hlásí dost uchazečů. Docela dost lidí co znám to po pár týdnech hledání vzdalo a jelo zase dál hledat něco jiného (zkušenost z Wellingtonu). Na recepční o moc víc než minimálku nečekej, v administrativě to možná bude lepší, ale nemám přehled. Odhadem tak $15-20/hr.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>