Jak sledovat olympiádu v zahraničí

Sice už do konce olympiády zbývá jen pár dní, ale doufám, že by se rady v tomhle článku mohly hodit nejen pro tuto příležitost, ale i někdy do budoucna. Bohužel na Novém Zélandu spousta přenosů běží jen na placené Sky TV a dostupná televize Prime sice něco vysílá, ale to snad ani nestojí za zmínku. Co tedy dělat, aby byly dostupné přenosy České televize?

Pokud si otevřete stránku zoh.cz, vyskočí na vás při přehrávání videa titulek, že obsah je možné přehrát pouze na území ČR. Rozpoznávání polohy probíhá na základě IP adresy. A není tedy nic jednoduššího, než podstrčit webové stránce adresu českou. Jedná se o tzv. proxy server.

Nefunkční přenos
Proxy server funguje jako prostředník mezi vaším počítačem a cílovou stránkou. Firmy např. používají proxy, aby šel provoz přes jeden konkrétní bod a mohl se tak snáze kontrolovat, omezovat apod. Požadavek jde tedy na proxy server a pak až následně k cílové adrese. A pokud je proxy server v Česku, tak pak fakticky i požadavek jde k cílové stránce z Česka. Takže jak na to:

1. Nalezení vhodné české proxy

Tento bod je bohužel ten nejtěžší. Existují placené služby, které zajišťují jakousi garanci služeb, ale jak už to tak bývá my Češi hledáme zpravidla to nejlevnější řešení, nejlépe zadarmo. Tady poradí strýček google. Doporučuji hledat spojení “česká proxy”, “proxy česko” atd. Může chvíli trvat, než narazíte na funkční a dostatečně rychlou proxy. Mně se to povedlo hned na druhý pokus za pár minut. Vzhledem k tomu, že každý takový provoz zatěžuje linku proxy serveru, a při připojení více uživatelů může dojít ke zpomalení, nebudu zde publikovat adresu, kterou jsem našel.

Adresa proxy serveru většinou obsahuje IP adresu a číslo portu. Tyto hodnoty bývají odděleny dvojtečkou, takže zpravidla najdete něco jako 192.168.1.1:8080 apod.

2. Nastavení v prohlížeči

Používám Firefox a nastavení proxy se provádí jak jinak než v sekci nastavení. Pokud používáte jiný prohlížeč a nevíte, kde nastavení nalézt opět doporučuji strýčka google.

- Po kliknutí na oranžové tlačítko Firefox v levém horním rohu zvolte volbu Možnosti

- V novém panelu zvolte možnost Rozšířené, záložku Síť a tlačítko Nastavení připojeníFirefox nastavení

- Zvolte volbu “Ruční konfigurace proxy serverů” a zadejte IP adresu. Nezapomeňte zadat také port. Ten bývá u adresy vždy uveden zpravidla ve formě dalšího čísla za dvojtečkou. Např. 192.168.1.1:8080

Firefox nastavení

- Potvrďte všechna okna tlačítkem OK a zkuste, zda vám přenosy České televize běží. Pokud ne, nezbývá než zkusit najít nějakou jinou proxy.

Pokud budete úspěšní, můžete namísto původního varování sledovat jak videa z archivu, tak i přímé přenosy.

Funkční přenos

Rada na závěr:

Proxy používejte jen na televizní přenosy. Jednak je provoz přes ni o dost pomalejší a jednak je tu bezpečnostní riziko. Všechna nešifrovaná data se dají lehce odposlechnout. Nešifrovaná jsou ta, kde v adrese je HTTP namísto HTTPS. Namátkou třeba webmail centrum.cz. Pokud byste ponechali nastavení proxy a hlásili se do nějaké služby, která nepoužívá HTTPS, dá se u nešifrované komunikace docela lehce odchytit uživatelské jméno a heslo. Takže pozor na to!

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>