Jen si tak plivnou na Blackberry

Ačkoliv technicky gramotný člověk, vždycky mě oblast smartphounů nějak míjela. Nejsem z těch lidí, kteří musím být neustále online, mít v mobilu facebook, icq, emaily. Mně prostě stačí občas si zavolat, poslat sms a jsem spokojený. Vždycky fascinovalo HTC s androidem, díky výše uvedeným důvodům se mi do něj ale nechtělo investovat. Nicméně jsem se díky práci k chytrým telefonům přeci jen dostal. V pracovním prostředí však má přednost přece jen Blackberry, hlavně kvůli jeho enterprise řešení a obecně nižšímu riziku útoku, než masově rozšířený android.

První zkušenost byla s BlackBerry 8520 Curve. Ten přívlastek docela sedí. Je to prostě chytrý mobil pro chudé. Jediné dva plusy jsou snad qwerty klávesnice a wifi. Nemá gps, není dotykové, vydrží asi 2 dny. Na druhou stranu nemá tolik fukcí a tak se toho nedá tolik pokazit. Musím podotknout, že jsem si na něj zvykl, sem tam zamrzl, ale dalo se. Synchronizace s firemní poštou už tak slavná nebyla, ale to byl zřejmě problém správců, když to v nové firmě funguje.

Druhý model, který mi dělá společnost je 9800 Torch. Když jsem si tento telefon našel na internetu, byl jsem celý natěšený. Po 2 měsících jsem ale vystřízlivěl. Tlačítko na zamykání telefonu je tak jemné, že se telefon v kapse ihned odemkne, proto jsem hned instaloval PatternLock, který telefon odemkne až po zadání předem zvoleného pohybu na obrazovce. Z nějakého důvodu mi to při příchozím volání ukazuje u některých lidí jen číslo, namísto jména. A bylo jedno, jestli číslo bylo zadáno s +420, nebo nastaven kód země v globálním nastavení.

Plusem byl GPS modul, takže jsem telefon mohl používat na zaznamenávání mých sportovních aktivit. Bohužel v poslední době mi většinou nechce naskočit. Na internetu je to známý problém i s řešením, kdy se v nastavení zvolí fix GPS. Ten ale končí timeoutem. No paráda. Telefon je taky kryptovaný z důvodu ochrany firemních dat. Bohužel vedlejší efekt je, že se mi tak 1-2x denně stane, že když mi přijde SMS a já telefon odemknu, SMS je nečitelná. Musím tedy telefon zase zamknout a znovu odemknout. Opět na internetu moc dobře známá chyba. Opět známá chyba.

To vše byly jen funkční věci. Z hlediska ergonomie taky nic moc. Kombinace dotykového displeje a klávesnice není moc chytře řešená. Qwery klávesnice se navíc vysunuje na užší straně. Kdyby se vysouvala na delší, komfort psaní by byl úplně někde jinde. Navíc je část s displejem těžší, takže nejen, že se telefon hůře drží, ale špatně se na něm i píše.

Blackberry se primárně zaměřuje na firemní klientelu, takže sehnat i nějaké rozumné aplikace je běh na dlouhou trať. Vše podtrhuje fakt, že při připojení do firemní sítě se na něj natahají firemní politiky, takže je omezené kde co – přístup na stránky, instalace různých programů a podobně. Toto už ale není chyba telefonu.

Od telefonu, který je k dostání na trhu za nedotovaných 13 tisíc bych však čekal mnohem víc. Mimochodem – tento rádoby manažerský telefon neumí sám o sobě číst PDF. Takže za mě jedno obrovské mínus pro BlackBerry. Aspoň vím, že bych si ho sám nikdy nekoupil. Tfuj!

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. Mam Bold 9900 a naprosta spokojenost,mel jsem, jak iphone nekolikrat,tak vsemozny nokie,htc,samsungy S,atd.Pak jsen resil jaky telefon dal,vzal jsem si BB po dlouhe dobe rozhodovani mezi 9900 a S3 a nelituji.Ta klavesnice je navykova a perfektne odladena.Velikost telefonu prijemna.Trackpad dokonalost.Velikost displeje tak akorat k telefonu,na internetu si rychle velikost uzpusobim pinch zomem jak zname s iphone.Maily mi chodi chodi naprosto v poradku a BBM je proste je skvelej,jen se musi pocitat,ze tam clovek nebude mit moc lidi,pokud nema kamarady s BB, s tim pdf to vubec nechapu,na prednasce se borec snazil otevrit ze serveru pdf na xperii,nemohl to ani otevrit ,me se to v blesku stahlo,otevrelo a uz sem si v tom jezdil jak na stolnim pc.mozna jsou vase realce,skrz nizke modelove rady,tezko rict,ale ja vazne tfuj rict nemohu.(Odeslano z meho za zarizeni Blackberry)

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>