Moskva / listopad 2012

MoskvaNení to tak dávno, co jsem dostal možnost dostat se na Východ až do dalekého Ruska, konkrétně do Moskvy. Ne jednou, ale dokonce dvakrát. Nejdříve v srpnu, podruhé pak v listopadu. Na co se má člověk připravit, pokud chce navštívit město, které je považováno za jedno z nejdražších na světě?

Možností, jak se dostat do Ruska je dost. Z Prahy, Brna, nebo Vídně. Já volil v obou případech Brno a ruského dopravce UTAir. Pravda, podruhé jsem trochu váhal, ale obětovat další 2-3 hodiny času cestou do Vídně se mi nechtělo. Navíc časy odletu a příletu mi vyhovovaly spíše v Brně. Cesta do Moskvy zabere necelé 3 hodiny. UTair pak létá na letiště Vnukovo. Kolem Moskvy je postaven pětiproudový okruh, nicméně i tak může cesta z letiště ve špičce trvat klidně i 2 hodiny.

Chrám Vasileje BlaženéhoPorovnám-li obě návštěvy, tak srpen je samozřejmě lepší pro návštěvu, než listopad. V srpnu ještě bývá dlouho světlo, asi do půl desáté a tak jsem měl i přes pracovní povinnosti vždy večer dost času vydat se na průzkum. Naproti tomu v listopadu se rozednívá díky celoročnímu letnímu času až kolem deváté a kolem páté už se zase stmívá.  Navíc se teploty už pohybují kolem nuly, takže buď prší, sněží nebo sice svítí sluníčko, ale mrzne.

Základem pro návštěvu Moskvy je znalost azbuky. Byť mi spousta lidí říkala, že je všude i latinka, rozhodně to tak není. Oba naše jazyky patří ke slovanským a tak se při přelouskání azbuky dá v některých případech docela dobře pochopit obsah různých nápisů a informačních tabulí. Ač jsem si myslel, že s angličtinou nebude v hlavním městě Ruska problém, opak byl pravdou. Na recepci v hotelu v pořádku, ale kdekoliv jinde to bylo těžké.

Stanice metra KomsomolskayaMoskva má jednu úžasnou výhodu pro turisty a to je velmi jednoduchý systém metra. Skoro všechny linky vedou přes centrum, navíc hnědá linie Kolcevaja dělá jakési kolo, takže mezi blízkými stanicemi na různých linkách není nutné jezdit až do centra a zpět, ale jen přestoupit na křížení s hnědou. Vlaky jezdí skoro jeden za druhým, takže žádné čekání ala Praha. Vlak odjede a za 40 sekund už na nástupišti stojí další. Navíc žádné časové jízdenky, platí se jen za vstup do metra a tak je jedno, jestli zde člověk stráví celý den obdivováním úžasné architektury některých stanic, nebo hodinovou jízdou z jedné strany města na druhou. Abych se vrátil ke stanicím metra – některé z nich jsou opravdu vyhlášené. Mě nejvíc zaujala Komsomolskaya a Mayakovskaya. Další zajímavé, které stojí za zhlédnutí, jsou Belorusskaya, Novoslobodskaya a Ploshchad Revolyutsii. Krom metra jsem nemusel použít žádný pozemní druh dopravy, s metrem si holt člověk vystačí.

UniverzitaArchitektura v Moskvě je něco neuvěřitelného, byl jsem z ní unesen a mohl bych o ni básnit ještě hodně dlouho. Všechny paláce, kostely, budovy jsou jaksi větší, než jsem zvyklý z ostatních zemí Evropy. Zdejší vládci zřejmě chtěli zřetelně dávat najevo svoji moc a sílu. Ať už je to pestrobarevný chrám Vasileje Blaženého na Rudém náměstí, největší pravoslavný kostel na světě – Chrám Krista Spasitele, paláce v Kremlu, nebo Lomonosovova univerzita, která se svými 240 metry držela rekord nejvyšší budovy v Evropě až do roku 1990.

Krom architektonických památek je zde i spousta velkých parků, kde se dá odpočívat, hrát stolní tenis, jezdit na bruslích a kolech a nebo jen tak procházet. Mezi ty nejznámější patří Tsaritsyno s carskou rezidencí, park Sokolniki, nebo třeba Gorky park.

A co ještě stojí navštívit? Spousta lidí míří na Arbat – historickou ulici, ale mě nijak nezaujala. Jak už to tak bývá, toto turisticky vytížené místo je plné předražených kaváren a pouličních umělců. Mě rozhodně zaujalo muzeum kosmonautiky společně s parkem a památníkem dobyvatelů kosmu, pohled na večerní moskvu od prostranství před Lomonosovovou univerzitou, kde se také každý letní páteční večer sjíždějí motorkáři, Ostankinova věž, na kterou jsem se bohužel nedostal, ale i z dálky působila se svými 540m majestátně.

Korolevův památník s věří OstankinoKolik si na tu parádu připravit? Vízum stojí něco přes tisícovku, v Brně na konzulátu údajně nejsou moc příjemní, cestovka s kterou jsem to řešil to raději vyřizuje v Praze. Letenka byla teď několikrát v akci za necelé 4 tisíce. Bohužel ubytování a stravování je v Moskvě opravdu drahé a to může spoustu turistů odradit. Hotel stojí okolo 5000 rublů na noc, ale dají se sehnat i za 15000. Hostely samozřejmě méně, nejlepší je asi couchsurfing. Sám jsem ubytování měl, ale 2x jsem se nechal provést od couchsurferů. Jídlo pak okolo 300, když máte kliku, ale jinak spíš 600 rublů a více.

Pokud bych měl udělat hodnocení, tak Moskva jednoznačně boduje svou monumentálností staveb a celkovým historickým duchem, který jde cítit na každém rohu. Na druhou stranu byrokracie kolem víz do Ruska, ceny a neznalost a neochota místních mluvit anglicky trochu kazí celkový dojem.

Galerie na rajčeti ze SRPNA a LISTOPADU.

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. Dobrý den. Ještě bych měla otázku ohledně víza. Nemáte někdo zkušenost se zařizováním “online”? Narazila jsem na to tu https://www.rusko-viza.cz/ tak by mě zajímalo jestli to stačí. Děkuji

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>