Nový Zéland, nový život

Někteří to vědí, jiní to tuší a ostatní zatím nemají ani páru. Už nám zbývá jen pár týdnů a zvedáme kotvy. Rozhodli jsme se s přítelkyní udělat velký životní krok a vyrazit do světa. Chtěli bychom toho trochu pocestovat, získat pracovní zkušenosti v zahraničí, zlepšit jazyk a hlavně ověřit si, co všechno společně zvládneme daleko od domova. Naším novým domovem se stane Nový Zéland.

Všechno to začalo už minulou zimu, kdy jsme se o nějakých možnostech vycestovat přemýšleli. V úvahu připadaly především země, kde se mluví primárně anglicky. A jak já s oblibou říkám – v Anglii neustále prší, do USA není úplně snadné se legálně dostat, v Austrálii je spousta jedovatých hadů a pavouků a tak nám “zbyl” Nový Zéland. Ono zbyl je v uvozovkách, protože se jedná o nádhernou zemi s nedotčenou přírodou, skvostnými plážemi, nespočtem národních parků a spoustou drsných hor.

Heart LakeProč vlastně vycestovat a proč právě teď? Cestování mě vždycky bavilo a jsem rád, že to mé přítelkyni nevadí, ale naopak je stejně zapálená jako já. O nějaké delší cestě jsem uvažoval už dlouho. Celá léta mě vždycky něco naznačovalo, že by to mohla být ta správná cesta, ale nikdy nebylo dost kuráže a vhodná doba. Ať už to bylo skvělé video Where the hell is Matt, zkušenosti lidí ve skupině Quit your job and travel na couchsurfingu, knížka Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrise, zápisky českého páru z cesty kolem světa, neméně poutavé příběhy německé cestovatelky Sabiny, nebo třeba v poslední době deník Františka Lizny z pěších poutí do Santiaga di Compostela, nebo ze slovenských hranic až k Černému moři, příhody z cest na Jawě kolem světa, nebo jednoho páru z cest Ladou Nivou až do Mongolska. Teď ale nastal ten ideální čas. Končí nám smlouva na byt, Marcelka skončila vysokou a nám už nic nebrání vydat se do světa.

Ducks BayAle zpátky k Novému Zélandu. Ten nabízí občanům České republiky získání WHS víza, které umožňuje po dobu jednoho roku svobodně pracovat a cestovat na jeho území. Spousta krajanů této příležitosti každoročně využívá. Kvóta 1500 víz, která se vždy otevírá začátkem března, byla letos během jednoho měsíce vyčerpaná. Svědčí to o tom, že Nový Zéland se stává stále populárnější destinací. Rok předtím byla kvóta vyčerpaná někdy na podzim a o rok dříve až někdy v prosinci.

QueenstownZískat vízum není nikterak složité. Stačí počkat na březnové otevření kvóty a pak zažádat přes stránku imigračního úřadu. Pro vyplnění žádosti stačí základní znalost angličtiny, v nouzi pomůže slovník, nebo google překladač. Po zaplacení 165 NZD za osobu dojde během několika dní schválená žádost. Já jsem ještě musel doložit rentgen hrudníku, kvůli pobytu více jak 3 měsíce v oblastech s rizikem nákazy TBC (Filipíny, Rusko). Musel jsem zajet k doporučenému doktorovi do Prahy na vyšetření. Naneštěstí se jim ten den rozbil rentgen, ale po chvíli čekání si mě zavolali, že už jim to jakž takž jede. Donesl jsem doktorovi snímek a za tisícovku jsem si odnášel potvrzení v kapse. To jsem ještě musel poslat do Londýnské kanceláře a po pár dnech jsem i já na portále viděl moji žádost schválenou.

Milford TrackJelikož jsme počítali s odjezdem někdy v září, měli jsme několik měsíců na získávání informací, nákup vybavení (krosny), očkování (v případě zastávky v Asii), nebo letenek. Letenky jsme nakonec vyřešili přes Oldu Théra, specialistu na Nový Zéland. Možností je hned několik. Spousta lidí volí Korean Air s přestupem v Soulu, my se nakonec rozhodli pro China Airlines s přestupem v Amsterdamu a Taipei. Cesta je sice delší a komplikovanější, kvůli dalším 2 technickým mezipřistáním v Bangkoku a Brisbane, ale rozhodli jsme se tak hlavně kvůli možnosti stopoveru na zpáteční cestě v Sydney a Bangkoku.

Informace o Zélandu jsme získávali především z těchto zdrojů:

http://www.cestananovyzeland.cz
- Bible pro všechny, kdo se na Nový Zéland chystají. Spousta zajímavých článků a obsáhlá diskuze.

http://jaknazeland.webnode.cz
- Další blog páru, který na Zélandu strávil rok. Celý web je taky ke stažení v PDF, vynikající nápad.

Turistický průvodce Nový Zéland od nakladatelství Rough Guides a taky cenné rady od Jany a Tomáše, páru z našeho domovského Šternberka, který na Zéland vyrazil o několik měsíců před námi.

Teď už nám tedy zbývá posledních pár týdnů do 18. září, kdy se definitivně rozloučíme a vydáme se na úplně druhý konec světa. Z místa, kde končí léto a začnou podzimní plískanice do začínajícího jara. Náš plán má zatím jen velmi hrubé obrysy. Po příletu vyřešit IRD číslo, abychom mohli kdykoliv začít pracovat, sehnat dodávku, která se stane na následující období naším přechodným domovem a prozatím vyrazit na poznávání severní části Nového Zélandu. Vše ostatní budeme přizpůsobovat aktuální situaci.

Takže nám držte palce!
My se na oplátku budeme snažit vás zásobovat našimi příběhy a fotkami.

Přidat komentář

5 Komentáře.

  1. Týý jo … to jsem netušil .. tak šťastnou cestu a ať se zadaří .. pak nahoď další příspěvek.

  2. parádní počteníčko, plánuju tam odletět a těším se

  3. Ahoj, konecne jsem se dostal k tomu trochu si na tvych strankach pocist (neco jsi u me komentoval uz docela dlouho zpet :) … Nikdy jsem zadne blogy z NZonWHS visas necetl, byt vim uz dlouhe roky ze tato moznost existuje a mam v planu ji vyuzit. Loni jsme byli s pritelkyni na tri mesice v Anglii a moc tam neprselo, ale naopak tam nebylo ani extra velke teplo… proste takova zeme bez podnebnych extremu. Bylo to zvlastni, hlavne pro me, protoze jsem byl rok v Kalifornii a kdyz bylo leto, tak bylo vedro :D

    Jinak kdyz tak ctu ten vycet vyskrtlych zemi, tak co Kanada, o te jste neuvazovali? :)

    Kazdopadne at se dari a ja si jdu cist. :)

    • O Kanadě jsme, abych pravdu řekl, původně neuvažovali. Vím, že teď spousta lidí jezdí na rok do Kanady a pak na rok na Nový Zéland, ale u nás je aktuálně v plánu NZ a rezidence :wink:

  4. Ahoj, díky za super počtení. Chtěl bych se zeptat, jestli je třeba před dovolenou na Novém Zélandu řešit očkování? Něco jsem si našel už tady: očkování Nový Zéland. Chtěl bych se ale zeptat, jak jste to řešil Vy. Díky za odpověď.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>