Pár věcí, které jste o Novém Zélandu (možná) nevěděli

Několikrát se mi za poslední týdny stalo, že se mě lidé ptali, jak to tu vlastně je s tím časem a jestli máme léto. Mnoho lidí, zvláště těch, kteří ještě neměli tu čest navštívit jižní polokouli, si neuvědomuje, že některé věci zkrátka na druhé straně světa fungují jinak. A to, co je pro nás nyní již běžné a všední, může naopak druhé překvapit.

Roční období

Roční období jsou na jižní polokouli přesně naopak oproti tomu, co známe z Evropy. Zatímco v Česku je teď zima sotva v polovině, na Novém Zélandu vrcholí léto. Ba co víc, ve Wellingtonu máme teď jedno z nejsušších, nejslunečnějších a nejteplejších let za velmi dlouhou dobu. Nový Zéland leží v mírném podnebném pásu, podobně jako Česká republika. Počasí je ale typicky ostrovní, tedy vyšší vlhkost vzduchu a rozdíly teplot mezi parným létem a mrazivou zimou nejsou tak markantní, jako doma.

Oproti Česku, kde se začátek ročních období přizpůsobuje astronomii a zima tak začíná kolem 21. prosince je na Novém Zélandu začátek léta pevně stanoven na datum 1. prosince. Je to však paradox, protože to pravé léto začíná spíše v druhé půlce ledna, vrcholí v únoru, ale letní teploty si člověk může na mnoha místech užívat i v březnu a dubnu.

Sunset, New PlymouthS ročním obdobím souvisí i délka denního svitu, takže zatímco v lednu a únoru si lze užívat sluníčka zhruba do 8. až 9. hodiny večerní, v polovině kalendářního roku se naopak začíná smrákat už kolem páté odpoledne. Ačkoliv jsou teploty v mnoha oblastech pro cestování příznivé i v místní zimě, je třeba počítat s tím, že toho člověk při krátkém dni zase tolik nestihne.

Podnebí

Kapitolu podnebí jsem už trošku nakousl v předchozím bodu. Než jsme vyrazili k protinožcům, byla moje představa, stejně jako mnoha dalších lidí, s kterými jsem tu mluvil, trošku mimo realitu. Zřejmě ovlivněni záběry z Austrálie, kde teploty v některých částech dosahují přes 40 stupňů a oblasti sužují mohutné požáry jsme tak nějak doufali, že by to zde mohlo být podobné. Není se co divit. Jen pro porovnání, nejsevernější bod Nového Zélandu leží zhruba ve stejné vzdálenosti od rovníku jako Kréta, nejjižnější bod pak ve stejné vzdálenosti jako hranice mezi Itálií a Rakouskem.

Ale chyba lávky! Tady je to spíše taková o něco teplejší Anglie, tedy ani pořádné teplo v létě, ani pořádná zima v zimě. Jsou tu sice oblasti, které mají po celý rok dostatek sluníčka a pohodové teploty (třeba jako Hawke’s Bay), ale povětšinou tu horké letní dny nepřekročí třicítku. Teplota moře se snad jen na severní části severního ostrova přiblíží dvacítce a tak se do vody chodí většinu času v neoprenu. Právě z tohoto důvodu pak dotazy tipu “hledám nějakou práci, nejlépe v baru na pláži” vyvolávají úsměv na tváři.

Časový posun

Nový Zéland leží v časovém pásmu UTC+12:00, je tu tedy o 12 hodin více než v Anglickém Greenwichi, podle něhož se určují časové zóny. A jelikož je v Česku o hodinu více, než v Anglii, rozdíl mezi Českem a Nový Zélandem je tedy 11 hodin. To je sice pravda, ale jen několik dnů v roce.

Skutečný rozdíl totiž záleží na změně času ze standardního, tedy zimního, na letní a naopak. Protože se čas na Novém Zélandu posunuje jindy než v Česku a zimní čas tu trvá kratší dobu, než letní čas v Česku, je vzájemný posun 10, 11, nebo 12 hodin.

Nejlépe to lze znázornit na následujícím příkladu a vezměme si rovnou rok 2015:

1. ledna 2015
– v Česku je standardní, tzn. zimní čas
– na Novém Zélandu je letní čas, tj. posunutý o hodinu dopředu
– rozdíl je 12 hodin

29. března 2015
– v Česku se posunuje čas dopředu na letní, tj. o hodinu dopředu
– na Novém Zélandu je pořád letní čas
– rozdíl je 11 hodin

5. dubna 2015
– v Česku je pořád letní čas
– na Novém Zélandu se vracíme k zimnímu času, tj. o hodinu zpět
– rozdíl je 10 hodin

27. září 2015
– v Česku je pořád letní čas
– Nový Zéland přechází opět do letního času, tj. o hodinu dopředu
– rozdíl je 11 hodin

25. října 2015
– Česko přechází na zimní čas, tj. o hodinu zpět
– na Novém Zélandu je pořád letní čas
– rozdíl je tedy opět 12 hodin

Z příkladu výše je tedy patrné, že rozdíl mezi oběma zeměmi je 11 hodin zhruba 2 měsíce v roce, 10 hodin asi 5 měsíců a 12 hodin zbývajících 5 měsíců. Stejně jak to ukazuje následující obrázek.

Časový posun

Vír v umyvadle

Je to opravdu tak! Kdo jste o tom někdy slyšeli, vězte, že je to pravda. Když člověk vypouští vodu v umyvadle, nebo vaně, tak se vír začne točit proti směru hodinových ručiček. Příčinou je tzv.  Coriolisova síla způsobená zemskou rotací. Musím ale podotknout, že na směr otáčení má ale vliv i tvar umyvadla a další faktory, takže to neplatí ve 100% případů.

Měsíc

Přišel jsem na to náhodou, když občas pozoruji zářící Měsíc na noční obloze. Když jsem se bavil s krajany, co tu na Novém Zélandu jsou, zatím si toho nikdo jiný nevšiml, nebo tomu nevěnoval pozornost. Klasická poučka, kterou známe ze základní školy, že Měsíc ve tvaru C couvá a ve tvaru D naopak dorůstá tu neplatí. Opět je to přesně naopak, takže když na obloze svítí Měsíc ve tvaru C, znamená to, že za pár dní bude v úplňku.

supermoon2

 

Mohlo by vás taky zajímat:
Pět novozélandských filmů, které stojí za to vidět
Mezinárodní výměna peněz přes NZForex
Život na Novém Zélandu není zadarmo

Přidat komentář

4 Komentáře.

  1. Zimní čas se vrací 5. dubna, ne 25. dubna :wink:

    • To je pravda! :-) Čerpal jsem ze stránky timeanddate.com a vsadil bych boty na to, že tam bylo datum 25.4. Samozřejmě tam je teď správně 5.4. Opravím to i s tím obrázkem, který je taky blbě :oops:

  2. Děkuji za skvělé informace. Mám syna na Novém Zélandu a už jsem v tom čase měla trošku hokej…

  3. S tím Měsícem jsem na to taky došel náhodou, když jednoho dne byl ve tvaru D a za pár dní jej ubylo, tak mi to začalo vrtat hlavou že tady je něco špatně :-D a zajímalo by mě kolik lidí o tom nemá ani ponětí.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>