Podnikání na Novém Zélandu

PodnikaniV minulém příspěvku jsem zmínil, že o novozélandských daních toho na českých webech moc napsáno není. Ještě horší je to s informacemi o podnikání. A jelikož je spousta kvalifikované práce na Novém Zélandu nabízena na bázi kontraktu, nezbylo nám, než se seznámit i s touto problematikou.

Práce na kontrakt prakticky znamená obdobu drobných živnostníků v Česku. Člověk tedy pracuje sám na sebe, což s sebou přináší jisté výhody i nevýhody.

Výhody

+ práce na kontrakt je lépe placená, u některých pozic klidně i dvojnásobně
+ člověk může díky krátkým kontraktům (někdy i jen pár týdnů) a lepší mzdě užívat více volna
+ některé výdaje lze za určitých podmínek odečíst z daňového základu
+ pro práci na kontrakt stačí WHV vízum

Nevýhody

- všechny daně a papírování je nutné řešit sám, nebo si zaplatit daňového poradce
- po skončení kontraktu může zase delší dobu trvat, než člověk najde novou práci
- státní svátky, dovolená a nemoc nejsou propláceny
- kontrakty v řádu měsíců nejsou moc vhodné pro získání pracovního víza

V IT bych poměr nabídek práce na kontrakt a trvalý pracovní poměr odhadl zhruba tak půl na půl. Pro nás, jakožto držitele WHV víza, bylo mnohem jednodušší získat právě práci na několikaměsíční kontrakt. A tak nám nezbývalo, než si něco o zdejších pravidlech a podmínkách nastudovat.

Při podepisování smlouvy nám byla vlastně nabídnuta ještě jedna varianta. A sice udělat kontrakt přes prostředníka (společnost CXC). Namísto podnikání je tak člověk zaměstnanec prostředníka a ten řeší všechny daně a následně vyplácí čistou mzdu. Za tuto službu si pak strhává asi 60 dolarů týdně. Při několika měsících kontraktu ve 2 lidech je to ale docela ranec.

Říkal jsem si, že ten systém přece nemůže být komplikovanější, než v Česku. Takže rozhodnutí bylo jasné – zařídíme si vše sami. Navíc si nemyslím, že to co CXC dělá, je vždy úplně čisté, protože po spolupracovnících chtěli i doklady o zaplaceném nájemném pro odečet z daňového základu. Ten lze ale uplatnit pouze v případě, že by člověk pracoval z domu a používal určitou část jako kancelář. A to nebyl jejich případ.

Začínáme

Oproti Česku tu nemusí mít člověk žádný živnostenský list. Prostě začne podnikat a dá to vědět zdejšímu IRD (Inland Revenue Department, obdoba finančního úřadu). Nejjednodušší cestou je registrace na jejich MyIR portál a odeslání “secure mail”.

Podnikatelé se tu dělí na 3 různé kategorie: sole trader, partnership a company. Pro samostatné podnikání je určen první typ, čili sole trader. Rozdíly mezi jednotlivými typy, stejně jako další základní informace o tom jak nastartovat a vést byznys výborně ilustrují videa na stránce IRD.

Pokud člověk začíná podnikat, tak nemusí daň z příjmů během prvního finančního roku odvádět. Ta je mu vyměřena až na konci období na základě daňového přiznání. Nejdříve se ale podívejme na GST, které se během roku platit musí.

GST (Goods and Services Tax)

GST je obdoba české DPH, její hodnota je 15%. Člověk je povinen se zaregistrovat a odvádět GST v následujících případech:

- Obrat během posledních 12 měsíců byl vyšší než 60000 NZD.
- Předpokládaný obrat na dalších 12 měsíců je více než 60000 NZD
- Práce je účtována včetně GST

V nabídnutém kontraktu byla jak cena bez, tak s GST a faktury jsem nezkušeně vystavoval s GST, takže jsem se chtě nechtě musel zaregistrovat jako plátce GST. Alternativou by pak bylo účtovat bez GST a zaregistrovat se až po dosažení 60000 NZD.

Registrace se opět provádí přes MyIR portál IRD a dá se provést i zpětně, když už člověk podniká.

GST je možné přiznávat jednou za měsíc, jednou za 2 měsíce, nebo jedenkrát za půl roku. Kdykoliv lze kontaktovat IRD a periodu změnit. Na stránce MyIR se pak objevují termíny splatnosti této daně i příslušné formuláře. Ty jsou velmi jednoduché. Stačí vyplnit příjem a z něj se samo vypočte GST.

Pokud je člověk plátce GST, má možnost odečíst si GST část z nákladů právě v tomto formuláři. Takže například u nákladů 2300 NZD je GST 300 dolarů a ty se napíší do příslušné kolonky.

Daně

První rok se neplatí žádná záloha na daň a proto je potřeba počítat s velkými jednorázovými výdaji do budoucna. Finanční rok tu trvá od dubna do března a dobrou zprávou je, že termín splatnosti daně je až zase další rok v únoru. Prakticky tak daň za období duben 2013 až březen 2014 má termín splatnosti až v únoru 2015. Každopádně doporučuji si peníze na daně raději odkládat na zvláštní účet.

Postup pro výpočet daně jsem zmínil v předchozím článku Daň z příjmů na Novém Zélandu. Zde se samozřejmě počítá jen z hrubé mzdy už bez GST přiznané dříve.

Od druhého roku (za předpokladu, že celková daň bude 2500 dolarů a více) je pak nutné platit zálohu na daň, tzv. Provisional Tax. Je to vlastně roční daň rozdělená na třetiny, kdy každou z nich je nutné uhradit v daném termínu. Provisional Tax na další rok se určuje jedním ze dvou způsobů. Při použití standardní metody je to 105% loňské daně, při použití metody odhadu je to pak daň vypočítaná na základě předpokládaného obratu na příští rok. U druhé metody je však plánovat velmi opatrně. Za příliš nízkou zálohu může IRD vyměřit penále.

Odečet nákladů

Jako živnostník je možné si některé věci přiznat do nákladů a snížit si tak základ daně. Jedná se ovšem pouze o věci, které výhradně souvisí s výkonem práce. Pokud jsou používány jak pro pracovní, tak osobní účely, je nutné stanovit podíl mezi těmito dvěma činnostmi a odečíst pouze adekvátní část.

Náklady se pak dělí na 2 typy. Tzv. Expenses lze přiznat a odečíst celé. Jedná se zpravidla o zboží v hodnotě do 500 dolarů a životností přibližně jeden rok. Naopak větší a dražší věci (auto, počítač) se nazývají Depreciation a odepisují se několik let. U nich lze zvolit, zda se bude odepisovat každý rok konstantní hodnota, nebo budou odpisy na začátku vyšší a každý rok budou klesat.

Na stránkách IRD jsou k dispozici tabulky s procentními hodnotami pro odpisy. Také tam mají různé kalkulačky, přes které lze vypočítat konkrétní čísla. Všechny náklady, o které se ponižuje základ daně, se počítají z ceny konkrétní věci bez GST. Pokud je člověk plátcem GST, odečítá se tato část v přiznávání GST.

ACC

ACC pojištění se během prvního roku podnikání neplatí. Až po zúčtování daně posílá IRD podklady do ACC a to stanoví příslušný poplatek, který je nutné doplatit.

IR 10

Kromě formuláře pro přiznání GST a formuláře pro výpočet daně IR3 je nutné ještě vyplnit formulář IR10. Ten slouží pro statistické údaje a prakticky se použijí hodnoty z předchozích formulářů.

Závěr

Všechno ze začátku vypadá hrozně složitě, ale nakonec to není hrozné. V Česku jsem nikdy nepodnikal, ale dokážu si představit, že to funguje na podobném principu, jen s troškou více byrokracie. Takže pokud vám někdo nabízí práci na kontrakt, nebojte se toho.

Přidat komentář

8 Komentáře.

 1. Teda, musím přiznat že naprosto smekám a vážím si Tvojí ochoty šířit osvětu pro ostatní takřka nezištně. Výborně napsáno, a pro úvodní zorientování se v problematice vynikající.

  Nevím jak to mají FO v česku, mám ale zkušenost se zakládáním s.r.o. a žádný med to rozhodně nebyl.

  Ať se daří i nadále!

 2. Díky moc za super článek. Jen pro doplnění. Není nutné vyplňovat celkem složitý IR10, ale postačí jednodušší IR3B. (Pokud jste si tedy už nezaložili rovnou firmu ;) ) Viz: http://www.ird.govt.nz/yoursituation-bus/running/accounting-income/incometax-filingreturn.html

 3. Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, co je potřeba vyřídit před odletem na NZ za účelem podnikání? Nebo stačí turistické vízum a na místě vyřídit příslušné věci?

  • Pokud sem přijedeš na turistické vízum a budeš chtít začít podnikat, koleduješ si o problémy. Už třeba v podobě toho, že tě zastaví někde na půlce cesty. Z hlavy mě napadají jen 2 řešení – získat working holiday vízum a pak tu pracovat jako “sole trader”, čili živnostník, nebo zažádat o podnikatelské vízum. Ale tam musíš investovat nějakou brutální částku :)

 4. Ahoj,
  mám dotaz – chtěla bych začít podnikat (prodej na trzích), ale mám WHS víza. Netušíš jak je to v tomto případě, jaká víza se týkají tohohle odvětví a kde vúbce začít? Moc děkuji za jakoukoli radu! :)

 5. To znamená že na whs víza můžu podnikat jako sole trader? Díky za odpověď

 6. Zdarec je to tu ještě aktivní? potřeboval bych pár rad..

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>