Pouť do Santiaga: Přípravy

Tak si plním další ze svých snů. Prvního ledna letošního roku jsem si jako jedno z novoročních předsevzetí napsal do deníčku, že bych letos rád absolvoval pouť do Santiaga di Compostela. Už je to několik let, co jsem dychtivě hltal stránky deníku Františka Lizny nazvaného Musím jít dál, kde popisuje pochod z českých hranic právě na toto poutní místo v západní části Španělska. Již tenkrát jsem snil, že bych tuto pouť jednou rád podnikl a moji touhu ještě umocnil moc pěkný film The Way s Martinem Sheenem v hlavní roli.

Tento rok jsem si tak nějak vyčlenil na cestování a pouť do Santiaga v něm prostě nemohla chybět. Každý rok se na toto místo vydává přes velké množství poutníků. Na popularitě získala především díky knize Paula Coelha Poutník – Mágův deník.

Pojďme se podívat na statistiku z roku 2013, kterou jsem našel na internetu:
Celkový počet poutníků: 215 880
Pěších poutníků: 188 191 (87,2%)
Poutníků na kole: 26 646 (12,3%)

Jakou cestou se poutníci vydali?
Camino Frances: 151 761 (70,3%)
Camino Portugues: 29 550 (13,7%)
Camino del Norte: 13 393 (6,2%)

Já si nakonec vybral portugalskou variantu, která začíná u katedrály Sé v Lisabonu a táhne se napříč Portugalskem. Celková délka činí přibližně 620km a vybral jsem si ji především proto, že by tam neměly být davy poutníku, jako na francouzské cestě. Zároveň tak poznám 2 země naráz a především se těším na prohlídku Lisabonu a Porta.

A důvody pro uskutečnění takové cesty? Každý se mě na ně ptá. Chci si tak nějak dokázat, že na to mám fyzicky i psychicky. Hodně se zajímám o dlouhé túry, například Pacific Crest Trail, proslavený díky filmu Wild s Rheese Wiherspoon, nebo Te Araora – 3000km dlouhá trasa napříč Novým Zélandem. A cesta do Santiaga je takový první impuls vyzkoušet si, jestli delší chození zvládnu. Šest set kilometrů se může zdát jako hodně, ale právě v porovnání s ostatními to zas tolik není. Navíc se tu jde v civilizaci, člověk mine dvě až tři vesnice každý den, pokud by byla potřeba nějaká pomoc, nebo bych nutně potřeboval něco koupit. Navíc 600km opravdu není mnoho, když vezmu v úvahu, že jsem minule narazil na blog borce, který šel z Francie do Santiaga a zpět, nebo prošel USA od mexických hranic do Kanady a zpět, což udělalo krásných 9000km. Ale to už jsou zase jiné extrémy. Zkrátka jsem se rozhodl zase na chvíli opustit svoji komfortní zónu.

Nejdůležitější je se na tuto cestu správně zabalit. To znamená nenést zbytečné věci, které ve finále ani nepoužijete. Po půlroce tahání těžké krosny po Asii, ze které jsem využíval sotva půlku věcí jsem docela vyléčený. Teď jsem se opravdu donutil všechno zredukovat a přibrat opravdu jen to nejnutnější. Však se podívejte sami…

Balení na cesty

Balení na cesty

Čas odletu se přiblížil a tak mi za pár hodin jede vlak do Prahy, odkud za další 2 dny letím do Lisabonu. Takže nezbývá než si popřát buen camino!

Přidat komentář

2 Komentáře.

 1. Martin Bečvář

  Ahoj.
  Nedávno jsem se rozhodl též pro své camino. A ze stejných důvodů jsem se rozhodl pro cestu Portugalskem.
  Mohu tě požádat o několik odpovědí na otázky?
  1) Ve svých videích mluvíš o průvodci. Kde se dá sehnat?
  2) Cena za noc v poutnických ubytovnách. Doposud jsem narazil na dost rozdílné informace. Od 6 euro po 15 eur.
  Na mnoho dalších videí mi odpověděla tvá videa. Děkuji za ně a předem za odpověď.
  Martin

  • Ahoj,
   Ad 1) Já průvodce hledal až v Lisabonu a docela neúspěšně. Nějakou knížku jsem sice sehnal, ale ta byla docela k ničemu. V první albergue v Alpriate ale měli knížku od Johna Brierleyho (https://www.amazon.com/Camino-Portugu%C3%A9s-Maps-Mapas-Santiago/dp/1844096505/ref=asap_bc?ie=UTF8), která mi pomohla na zbytku cesty. Existují 2 varianty, já měl jen mapy, většina lidí měla stejnou knížku ale s více spirituálními texty.
   Ad 2) Ceny ubytoven se liší. V Portugalsku je pár ubytoven u bombeiros (dobrovolní hasiči), ale to jsem nevyužil. Mám pocit že fungují jako donativo (dobrovolný příspěvek). Já spal jen poslední noc před Portem v jednom hospici za donativo (5€). Jinak albergues byly od 8 do 12 euro tuším. Také se mi zdály takové více opečovávané. A mnohdy byla i snídaně v ceně. Ve Španělsku byly pak levnější (cca 6€) ale už to byly takové klasické levné ubytovny s plastovými matracemi.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>