Proč… daruji krev?

Daruj krevMinulou středu jsem byl po 8 měsících v FN Brno darovat krev. Bohužel díky pobytu v exotické zemi jsem byl odmítnut. Inkubační doba malárie, žloutenky a jiných nemocí je totiž šest měsíců. To znamená, že i kdybych něco takového měl v sobě, nepůjde to z krve zjistit (nebo aspoň tak mi to bylo řečeno). Místo garantovaného dne volna jsem tedy musel zpátky do práce, kde se mě kolega zeptal, proč jsem naštvaný. Jestli proto, že mě nevzali, nebo musím do práce, nebo jak. A tak jsem začal přemýšlet, proč vlastně daruji krev…

Kvůli penězům? 

To rozhodně ne, odběry jsou bezplatné. Z daňového základu se sice dá odečíst 2000 Kč za každý odběr, to ale potom v čistém vychází asi na stokorunu za 1 odběr. Za jubilejní odběry (10, 20,…) jsou nějaké výhody, ale jaksi jsem je neřešil.

Kvůli volnu?

Člověk, který jde darovat krev má nárok na dobu na zotavení 24 hodin po odběru. Vzhledem k tomu, že jsem se stal dárcem ještě v době, kdy jsem chodil na VŠ a neměl jsem volno, tak to není tak docela pravda. Ale teď v práci se to každopádně hodí. Zvlášť pokud je odběr v pátek a já mám tak prodloužený víkend :)

Abych zhubnul?

Sice se každý odběr ochudím o nějakých 470ml krve, ale to zase hned naberu, takže to taky ne.

Hrdost?

Ano, myslím, že to bude ten pravý důvod. Myslím si, že je to správná věc a nevidím důvod, proč nepomoci, když to jde. Spousta lidí se bojí jehel. Já z toho taky zrovna potěšení nemám, ale až tak moc mi to nevadí. I když sestřičkám občas dělá problém mi najít žílu.

V čem odběr spočívá a jak probíhá

Moje zkušenosti jsou především z Brna. Člověk se objedná na konkrétní termín lince 800 900 097. Přijde, dá bundu do šatny a vyplní dotazník dárce. Zde je nutné po pravdě vyplnit, zda neberete nějaké prášky, či jste prodělali nějaké nemoci apod. Poté se jde na odběr vzorku krve, kde změří i teplotu, pokud by náhodou někdo byl nemocný. Popravdě – ten elektronický teploměr neměří moc kvalitně. Jednou mi ukázal 35°C.

Potom se počká na výsledky a s těmi se jde k paní doktorce. Tam jsem se právě zasekl minule. Právě kvůli Filipínám mě nepustila k odběru. Mohl jsem se zmínit při objednávání, moje chyba. Každopádně potom si člověk může dát hrnek čaje a suchý rohlík. Po důkladném umytí předloktí už se jde na sál.

Na sále sestřička vezme tu největší jehlu jakou mají a zapíchne ji do ruky. Přístroj počítá přesný objem a čas, jak dlouho odběr probíhá. Těch 470ml by mělo být načerpáno do 8 minut. Jednou jsem zapomněl víc pít před odběrem a málem jsem ani těch 470 neměl.

Po odběru je potřeba zůstat nějakou chvíli v klidu a držet si místo po odběru. Jednou jsem to frajersky podcenil a po pár minutách mi začala z bodance valit krev.

V Brně člověk dostane 50Kč stravenku, 2 mince do automatu, kde se dá koupit pití a nějaká sladkost. Pokud jste pojištěncem Metalky, dostanete ještě vitamíny. V Olomouci, pokud tomu tak pořád je, místo stravenky dostane člověk párky, nebo nějaké jiné jídlo a pití. Po občerstvení opět do šatny a razítko do průkazky.

Jak jsem zmínil nahoře, za jubilejní odběry je možné čerpat nějaké další výhody. Krom Janského plakety (např. bronzová za deset odběrů) ještě dávají pojišťovny nějaké další bonusy. Je třeba počítat s tím, že maximální počet odběrů za rok je 4. Mně se podařilo dosáhnout maximálně tří, jelikož člověk musí být opravdu zdravý, když tam jde.

Závěrem bych jen chtěl říct, že kdo může, měl by dárcovství zvážit. Nikdy nevíte, komu se vaše krev bude hodit a kdy ji zase budete potřebovat vy…

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. njn, ještě pár kilo naberu a budu snad moct taky…

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>