Proč… už nefotím

Dnešním dnem bych chtěl rozjet nový “seriál” s názvem Proč… Měl by popisovat, proč některé věci v mém životě jsou tak jak jsou a ostatní proč zase nejsou. První příspěvek by se měl věnovat focení, respektive tomu, proč už nefotím.

RuceJe to už nějaký ten pátek, co jsem byl úplně nadšený do focení, řekl bych tak čtyři až pět let zpátky. Hodně jsem se zajímal o techniku, vybavení. Tenkrát ještě za studentských let jsem měl hluboko do kapsy a tak jsem se snažil sehnat za málo peněz hodně muziky, respektive techniky.

Celou tu dobu jsem si vystačil s malým kompaktním fotoaparátem Canon A510 a musím říct, že se tento model mimořádně povedl a v poměru cena/výkon jsem byl naprosto spokojený. Jelikož jsem trochu zavadil i o produktovou fotografii, na řadu přišla osvětlovací technika ala halogenové svítilny z OBI a pauzák. Takhle jsem si udělal pěkné softboxy a kromě produktů jsem se v omezené míře vrhl i na focení lidí. Docela mě to i bavilo, ale s nástupem digitálních zrcadlovek mě prvotní nadšení začalo opouštět.

Dnes si spousta lidí koupí zrcadlovku, která se už stala cenově celkem dostupná. Přitom ale nemají ponětí o tom, jak správně fotit. Cvak sem, cvak tam, však automat to zařídí. Pokud se nepovede, smažu a fotím znova. SklenicePravda, mluvím tady jako nějaký odborník, který začínal se starou analogovou Leicou – to opravdu nejsem, ale prostě štve mě ten pokrok, kdy umění techniky stírá umění fotografa. Analogicky by se toto dalo vztáhnout k pokročilé technice v autě. Některým lidem nedochází, že ani nejmodernější vychytávky fyziku nepřelstí. Ale zpět k tématu…

Sám jsem o zrcadlovce uvažoval, ale nikdy se pro ni nerozhodl. Raději pořád těžím ze svého starého kompaktu, který má ale hold svoje limity a s tím sebelepší fotograf nic neudělá. TerezaI tak má svoje výhody, především skladnost. Když kolikrát vidím někde na výletě fotografy, jak se tahají s obří zrcadlovkou, lituji je. Když už bych investoval do nové techniky, tak zřejmě nikoliv do zrcadlovky. Mými favority jsou Canon PowerShot G12 a hlavně (opět) Canon S95. Malý, kompaktní, s vynikající světelností a celkově velmi kvalitním objektivem.

Ale jak už jsem říkal, v dnešní době má každý druhý zrcadlovku a myslí si, jaký není fotograf. Desítky, stovky a někdy i tisíce fotek bez nápadu, bez myšlenky. Právě to je ta hlavní příčina, proč mě moje nadšení opustilo.

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. I já jsem od focení opustil kvůli konkurenci, ve které jsem neměl šanci – a ta konkurence nebyli fotografové, ale technika. Fotil jsem hodně akční sportovní záběry (motokros, sjezdy na kolech, rally,…) – mojí velkou výhodou bylo, že jsem dokázal zmáčknout spoušť ve správný okamžik (a samozřejmě správný úhel…) a udělat tak parádní fotku. Jenže ty dnešní foťáky udělají 10 sportovních snímků za sekundu, takže jen stačí sledovat motorku, držet spoušť, a pak si jen vybrat nejlepší snímek – a je jasné, že já, když potřebuju mezi každou fotografií 2s prodlevu, se už chytat nebudu… a to mě od focení odradilo a z radosti se stalo znechucení.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>