První dny v nové zemi

MakatiJak jsem již zmínil minule, čekají mě minimálně 2 měsíce na služební cestě v Manile, respektive Makati, což spadá pod oblast Metro Manila. Ani jsem se nenadál a už je první pracovní týden skoro za mnou. Aktuálně tu máme pátek ráno a venku vydatně prší. I tak ale google ukazuje teplotu 25°C. Zde je pár postřehů z prvního týdne.

Počasí

Jelikož je období dešťů tak vždy minimálně jednou denně vydatně zaprší. Déšť však zpravidla nemívá dlouhého trvání. Jen dnes je to jakási vyjímka. I přesto však teplota zůstává stále vysoká, kolem 30°C.

Doprava

Jak se na velkoměsto sluší a patří je opravdu hustá. Místní nejvíce využívají tzv. jeepney, což je upravený starý americký jeep, který teď spíš vypadá jako minibus. My jezdíme taxíky, které jsou tu velice levné. Ty nejdražší si účtují cca 35Kč za nástup a 2Kč za každých ujetých 300 metrů. Ostatní se zpravidla snaží dohodnout fixní cenu, pro ně výhodnější. Do práce a z práce však máme dopravu placenou, takže jsme toto využili zatím jen asi 2x. Ještě jsem chtěl zmínit, že se nám už 2x stalo, že s námi řidič zabloudil. Ale naštěští se to vždy vyřešilo.

Jinak je na silnici zpravidla chaos. Kdo troubí ten jede, červená či stopka zde příliš neznamená, spousta aut v noci ani nesvítí. Každopádně ten systém zřejmě funguje, protože jsem ještě neviděl ani jednu nehodu.

Lidé

Přesně tak jak se traduje jsou místní obyvatelé usměvaví a nesmírně vstřícní. Nejvíce mě zaujalo, že tu mají profese snad na všechno. Skoro v každém krámě jsou třeba 2 lidi co jen otevírají zákazníkům dveře. Nebo třeba na záchodě podávají mýdlo a ručníky. Opravdu by mě zajímalo jak je to s nezaměstnaností.

Předevčírem se nám podařilo narazit na podvodníčka. Oslovil nás na ulici s tím, že nás viděl v hotelu a že nás zná. Škoda, že jsem nebyl pohotovější a nezeptal jsem se v jakém hotelu, nebo neřekl, že v hotelu nebydlíme. No každopádně dal se s námi do řeči a že má stejnou cestu. Samozřejmě, že to bylo podezřelé. No skončilo to tím, že potřebuje 100 pesos, což jsme samozřejmě odmítli. Naštěstí nedělal žádné problémy.

Ceny

Informace, které jsem zjišťoval před odletem nebyly zcela korektní. Pivo za 7Kč tu opravdu nelze sehnat. A ceny jsou spíše vyšší než u nás. Možná je to ale dáno tím, že jsme v business centru. Hned u práce je např. sendvič za 80 PHP, kafe ve Starbucks za 150 PHP. Naproti tomu však hned přes ulici od TCC (Total Corporate Center, kde pracujeme) je něco jako slum a tam jsme měli včera jídlo za 40 PHP. Pro ceny v Kč stačí vydělit dvěma.

S dalšími dojmy se ozvu zase příště…

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>