Se slevami k lepším zítřkům

Se slevovými portály se v poslední době roztrhl pytel. Nakupovat se slevou je in. Člověk získá více za méně, dalo by se říct. Je ale nakupování se slevou opravdu tak výhodné?

Začalo to prvním portálem, ale během krátké doby jich už se jejich počet udává rozrostl na trojciferné číslo. Navíc jsou tu tzv. agregátory, které slučují nabídky z více serverů pod jednu střechu. Peníze potom získávají právě z toho, že člověk se na slevový portál dostane přes ně.

Když trochu odbočíme, slevy jsou tu s námi vlastně již dlouho. Schránky se plní reklamními letáky lákajícími na slevu od potravin, přes stavebnici až po sportovní vybavení. V obchodě potom čím větší cedule, tím lépe. Zrovna nedávno jsem se lehce pousmál, když mě Albert lákal na rohlíky zlevněné z 1,90 na 1,80. Fakt, že přitom můj oblíbený džus podražil z cca 26 na 33 korun a brambůrky, které dříve byly za 28 už nyní stojí 33-37 Kč ale nikde neuvádí. Lehce se tak stane, že člověk nalákaný na slevu jedné věci dá ve finále za celý nákup víc, než v obchodě vedle bez slev. Ruku na srdce – kdo jde do supermarketu jen pro jednu konkrétní věc? A když už, co cena benzínu, nebo projetá jízdenka MHD. Opravdu se nákup vyplatí?

Zpět ale ke slevovým serverům. Sám jsem jich několik využil, ale nabídka není zase tak výhodná, jak se zdá, zde je několik příkladů. Nutno říct, že za spoustu negativních reakcí a recenzí si mohou podniky samy.  A fakt, že slevových portálů je jako hub po dešti a majitelům jde především o zisk namísto kvality tomu taky moc nepomáhá.

1. Kvalita

Ve spoustě fórech se rozebírá, jak se obsluha k držitelům kuponů chová jako k zákazníků druhé kategorie. Co z toho, že jídlo chutná, když se na vás obsluha šklebí a je nepříjemná. Jak jsem ale zmínil, to už potom záleží na majiteli podniku, jak se s tímto vypořádá. Cílem by přeci mělo být udělat si reklamu a nalákat zákazníky i na příští návštěvu. Toto je ale v Česku občas boj s větrnými mlýny.

2. Obsazenost

Sleva má za cíl přitáhnout do podniku lidi. Nezřídka jsou k dispozici stovky voucherů. Co když si ale člověk chce udělat krásný večer v restauraci v dvou a při rezervaci zjistí, že mají na další 3 týdny plně obsazeno? Náhle je radost pryč. Nebo třeba takový pneuservis. Povinnost zimního obutí končí posledního března. Opravdu se vyplatí přezutí za 300 Kč, když má servis volno až za měsíc a půl? Jezdit v 20°C teplotách na zimních gumách opravdu není nic moc.

3. Doba platnosti

Některé kupony mají platnost sotva pár týdnů, některé rok. Spoustě mých známých se stalo, že nakonec z časových důvodů neměli nakonec vůbec čas slevu využít. Nebo i když se chtěli objednat. bylo už do konce platnosti plno (viz bod 2.).

Tak jako vždy, je i při využívání slev nutné používat tu kouli, co má člověk na krku. Sám jsem slevy několikrát využil, ale také mě již několikrát zklamaly. Nápad je to určitě dobrý, ale nabídek je prostě moc a vybrat z nich ty opravdu kvalitní je občas nadlidský úkol.

 

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>