Základní technické vzdělání

Přišla doba vánočních svátků a spousta lidí dostala pod stromeček nějaký ten skvost moderní techniky. Co se ale samozřejmě nestalo? Byl jsem požádán, abych se na to “podíval”. Ano, rád pomůžu, pokud se jedná o nějaký problém, ale nechoďte za mnou prosím s každou blbostí. Tak, jako k řízení automobilu je potřeba řidičský průkaz, i k používání počítače by mělo sloužit nějaké oprávnění.

Ono to sice opravdu existuje – ECDL (European Computer Driving License), ale toto je spíše papír pro sekretářky, že umějí s počítačem zacházet. Ale co ti lidé doma? Ti nic nepotřebují. Počítače se staly spotřebním zbožím a tohle není úplně dobře. Spousta lidí ví, kde se počítač zapne, že takové to modré E na ploše “je” internet. Mé bohaté zkušenosti by vydaly na několik takových článků. Osobně už si o člověku udělám názor ve chvíli, kdy mu diktuji po telefonu webovou adresu a on mi pak řekne, že mu to našlo několik výsledků. V ten moment vím, že měl jako hlavní stránku zpravidla seznam a místo do adresního řádku zadával to, co jsem diktoval, do pole pro hledání.

Vzpomínám si na dobu, kdy jsem dostal svůj první počítač. Psal se říjen 1996 a strejda z Německa mi přivezl 386 SX s taktem 40 MHz, pamětí 1MB a disk měl tuším 40 MB. To vše s monochromatickým (ano, zobrazoval pouze jednu barvu a to odstíny oranžové) monitorem Herkules. Tyto parametry dnešnímu člověku nic neřeknou. Tak zkusíme použít třeba násobky. Rychlost (takt) procesoru – cca 80x nižší než dnes, operační paměť (RAM) cca 4000x nižší než dnes. A disk? Dnešní standardní kapacita kolem půl terabajtu znamená 12500x vyšší kapacitu, než tenkrát. Opravdu zajímavá čísla.

Windows v té době sice existovaly, ale nikdo je moc nepoužíval. Měl jsem stařičký, německý, MS DOS 5.5. Ti z vás, kteří netuší jak vypadá MS DOS, stačí si ve Windows spustit příkazový řádek (Start > Spustit > cmd). Spousta mých pokusů končila hlášením “Befehl oder Dateiname nicht gefunden”. Nakonec jsem přišel na to, že když napíšu “start”, spustí se mi jedna hra a když napíšu “blockout”, spustí se mi druhá hra. S tím jsem začínal.

Tehdejší počítače nutily člověka vzít knížku a něco se naučit. A dnes? Lidi zapnou počítač, spustí si své “éčko”, otevřou facebook (ano, nelze napsat článek, aniž by se v něm neobjevila zmínka o tomhle zle) a nic dalšího je nezajímá. Potom klikají jako ovce na všechno, na co kliknout lze. Nečtou, když se jich nějaký program zeptá, okamžitě klikají na Ano. Pravda, tohle občas dělám taky :) ale já si to aspoň umím opravit, když se něco stane. No a když se pak něco stane, tak volají známým (mně), nebo utrácejí zbytečně za servis. Ale proč? Z lenosti.

Chápu, že není každý nadaný na techniku, ale kdyby se ti lidé alespoň snažili. Také jsem začínal metodou pokus/omyl. A dopadlo to i tak, že mé těžce vydělané 4000 Kč na model 486 proletěly oknem hned druhý den po koupi. Vrtal jsem se ve vnitřnostech a nakonec jsem oddělal základní desku v podstatě se všemi komponentami. Ale měl jsem poučení pro příště.

Co chci dnešním článkem říct? Internet je neskutečné médium. Krom toho, že slouží jako zábava pro volný čas, je to i neskutečná studnice informací. Co takhle zkusit místo 3 hodin denně na facebooku tam být jen 2, nebo 2 a půl a tu další půl hodinu obětovat vzdělání? Nebudu si dělat iluze, spousta lidí, co používá facebook si tenhle článek nepřečte – je pro ně moc dlouhý. Jsou zvyklí na maximálně 420 písmen ve statusu svých přátel.

A co já osobně bych udělal pro to, aby se toto obecné chování změnilo? Zmínil bych zde google. Předpokládám, že alespoň dvě třetiny lidí budou vědět o co se jedná. Je to vyhledávač internetového obsahu. O tom, jak jej používat, pojednává například tento článek. A jak jsem jej našel? No přeci přes google. Dal jsem hledat “jak pouzivat google” a byl to hned čtvrtý odkaz. To je právě kouzlo moderní doby. V několika sekundách je možné nalézt, co zrovna potřebujete. Občas sice obdržíte spoustu irelevantních výsledků, ale hledání lze specifikovat různými parametry. Hledáte něco o jezeru Taal a nevíte, kde jsem o tom psal? Zadejte si do googlu:

taal site:jency.info

A dostanete přesně to, co hledáte.

Teď už zbývá jediná věc. Nebát se a začít. A hlavně chtít…

Přidat komentář

2 Komentáře.

  1. souhlasím s tebou ve spoustě věcech v tomhle článku, ale mám taky dvě malé připomínky.
    ty jsi člověk s “technickým vzděláním”, umíš pravděpodobně dělat věci, které mě připadají jako ukázky z filmu, jak jsou pro mě nereálný (a to si myslím, …že disponuji alespoň nějakou technickou zručností).. každopádně- právě ty máš potenciál, nás -jinak vzdělané, nebo prostě jenom líné -ovce inspirovat k tomu, kde či jak různé informace získat. to, co tobě přijde samozřejmé, ne každého jednoduše napadne.
    víš co, když něco vím, a považuji to za banální, tak mi pak hůře dochází, že ostatní svůj žebřířek vědění můžou mít holt jinak.
    takže piš, nenadávej na nás, ale ukazuj nám, jak na to.:)

    btw díky za objev převodníku měn a kalkulačky v googlu.

  2. Moc hezkej článek Honzo, docela se s ním ztotožňuju a ikdyž mi občas lidi lezou na nervy s tím opravováním pořád dokola stejných věcí či závad u PC tak to pro ně udělám páč jsem dobrá duše :) . Pokračuj v dobré práci. P.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>