Zařizování po příletu

První dny na Novém Zélandu je potřeba zařídit vše potřebné, aby se nám tu žilo lépe. Kromě ubytování a auta jsou to další 3 věci – novozélandské telefonní číslo, bankovní účet a daňové číslo, známé spíše pod zkratkou IRD (Inland Revenue Department). Sehnat bez něj práci je prakticky nemožné. Takže jak se nám vedlo? Vezměme to pěkně popořádku. 

Jako první jsme se rozhodli zařídit si telefonní číslo, které pak můžeme ve všech dokumentech uvádět jako kontakt. Na mnohá doporučení jsme zašli do prodejny operátora 2 degrees. Chtěli jsme pro obě čísla předplacené karty. SIM karta sama o sobě stojí 5$ a prodává se s kreditem 20$, dohromady 25$ za jednu kartu. V současné době (9/2013) je možné využít kombo nabídku a za 19$ měsíčně si užít 90 minut volání, neomezené SMS a 500MB dat. Nevyčerpané minuty se pak převádějí do dalšího měsíce. Kvůli datům jsme zvolili jedno combo a jeden normální kredit. Pro představu se ceny pohybují následovně: minuta hovoru 44 centů, sms 9 centů, data půl dolaru za megabyte a sms do zahraničí údajně 20 centů (3,20Kč – čili levnější, než z českého čísla domů). 2 degree je údajně nejvýhodnější, ale mnozí tvrdí, že na něj z Česka nechodí SMS. S tím jsme ale problém neměli, nám vše šlape. Jen při posílání do ČR mi to neukáže, že zpráva byla doručena. Odchozí sms z ČR na NZ číslo je u českých operátorů cca 5Kč. Výborná věc je, že si na internetu můžete přes webové rozhraní změnit číslo na nějaké pěknější. Ovšem doporučuji to dělat, až máte všechny formuláře v bance a na IRD vyplněné. Ne jako my :)

S telefonním číslem jsme pak zašli naproti na poštu, kde jsme si vyzvedli IRD formulář a vyplnili potřebné údaje. Pán za přepážkou si okopíroval naše pasy, mezinárodní řidičáky a vytisknuté vízum a pak nám vysvětlil, že IRD číslo by mělo přijít do 5 až 10 dní. Vím z diskuzí, že několik lidí muselo čekat mnohem déle, ale sám jsem byl dnes svědkem, že to kolegům dorazilo za těch 10 dní.

Jelikož na poště sídlí i Kiwi bank a my byli rozhodnuti právě u nich si zřídit účet, využili jsme toho stejného člověka i pro zřízení účtu. Nejprve nám musel vysvětlit, že je certifikovaný odborník a bude se nám snažit vybrat produkt na míru podle jeho nejlepšího svědomí, ale já už měl představu, který typ účtu chci. On nám ostatně nakonec i ten samý vybral a doporučil. Jedná se o program Free Up, což je v podstatě obdoba našich internetových bank (mBank, Equa). Člověk si spravuje vše v internet bankingu, výpisy chodí emailem apod. Na oplátku je účet téměř bez poplatků. Jediná věc za kterou se platí je výběr hotovosti na přepážce, ale to jsem dělal naposledy snad před 15 lety.

K založení účtu je opět potřeba pas a nově u všech novozélandských bank i Proof of Accomodation. Čili jakési potvrzení o tom, kde bydlíte. Nám to vytiskl náš hostitel a přiložil nám k tomu jeho nájemní smlouvu. Jinak to potvrzení zpravidla vydává každý hostel. Účet jsme zakládali jeden s tím, že k němu budeme mít oba právo přistupovat a každý bude mít svou kartu. Jejich standardní karta EFTPOST je pouze magnetická karta bez jména. Lze s ní tedy pouze platit v obchodech a vybírat z bankomatu. Jako druhou jsme zvolili klasickou debetku VISA. Ta už má čip, je embosovaná a lze s ní tudíž platit na internetu a v případě výletu taky v zahraničí. Karta je dispozici ihned, oproti čekání v Česku. Je na ní ale místo jména napsáno VISA DEBIT CARDHOLDER. Což ale ničemu nevadí. Pokud bychom chtěli čekat několik dní, kartu se jménem by nám poslali poštou.

Můj plán, jak jednoduše převést peníze z Česka sem tak, že vyberu velký obnos z bankomatu vzal za své, když jsem zjistil, že maximální částka jednoho výběru je omezena na 800$ (tedy nějakých 12 tisíc Kč). Zdejší banky nepodporují IBAN, takže jsme obdrželi SWIFT kód a uvidíme, jak sem peníze dostat, aby z nich banka moc neukousla.

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. Díky za skvělé informace. V pátek letíme do Aucklandu a např. pojem: Proof of Accomodation, to čtu poprvé. Ať se vám daří a líbí.
    Milan

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>